Zaćmienie Księżyca 2021. Spektakularne fotografie

Za nami najdłuższe częściowe zaćmienie Księżyca od 580 lat. W Polsce nie mieliśmy zbytnio okazji podziwiać tego niesamowite zjawiska, lecz dzięki czasom, w jakich żyjemy, możemy na spokojnie przejrzeć fotografie wykonane przez pasjonatów z całego świata. Jak prezentował się Czerwony Księżyc w tę wyjątkową noc?

Najdłuższe zaćmienie Księżyca według wyliczeń NASA trwało dokładnie 3 godziny, 28 minut i 23 sekundy. Rozpoczęło się około 8:18 czasu polskiego, a zakończyło mniej więcej o 11:47. Niestety w tych godzinach Srebrny Glob nie był widoczny w naszym kraju.

W zachodnie części Polski mogliśmy podziwiać jedynie fragment zaćmienia półcieniowego koło godziny siódmej. Na szczęście dzięki obecnym technologiom możemy zobaczyć, jak wyglądało to spektakularne zjawisko astronomiczne.

Zaćmienie Księżyca najlepiej widoczne było w Ameryce Północnej. Z resztą zobaczcie sami niesamowite zdjęcia z Arizony. - Co za wspaniała noc - napisał autor fotografii.

Reklama

Tutaj kilka ujęć z kanadyjskiego Calgary

I fotografie z kanadyjskiego Ontario

Niezwykłe ujęcie ze stanu Georgia

Czym jest zaćmienie Księżyca?

To zjawisko astronomiczne powstające w momencie, gdy nasza planeta umiejscowiona jest dokładnie pomiędzy Słońcem a Księżycem. Kiedy na Srebrny Glob padnie stożek cienia stworzony przez Ziemię, dochodzi właśnie do zaćmienia.

Jeżeli cały Księżyc znajdzie się we wspomnianym cieniu, mówimy o zaćmieniu całkowitym. Jeśli światła słoneczne oświetla chociaż niewielki fragment naszego naturalnego satelity, zaćmienie nazywamy częściowym. Natomiast kiedy Srebrny Glob jest w półcieniu, dochodzi do zaćmienia półcieniowego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Zaćmienie Księżyca | Księżyc | fotografie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy