Zaćmienie Księżyca w 2023 roku tylko jeden raz na polskim niebie

Aktualizacja
Etapy całkowitego zaćmienia Księżyca ukazane na jednej fotografii.
Etapy całkowitego zaćmienia Księżyca ukazane na jednej fotografii.123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Zaćmienie Księżyca 2023. Kiedy w Polsce będzie to najbliższe?

Kiedy dochodzi do zaćmienia Księżyca?

Jakie rodzaje zaćmienia Księżyca możemy obserwować z Ziemi?

  • Stożek cienia całkowitego (umbra) to miejsce geometryczne tych punktów znajdujących się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, z których Słońce jest całkowicie niewidoczne. 
  • Stożek półcienia (penumbra) to miejsce geometryczne tych punktów, z których tylko część Słońca jest widoczna, a część zasłonięta przez Ziemię. 
Zaćmienie Księżyca. Schemat cienia i półcienia podczas zaćmienia Księżyca
Zaćmienie Księżyca. Schemat cienia i półcienia podczas zaćmienia KsiężycaNASA
  • Zaćmienie półcieniowe - część lub cała tarcza Księżyca znajduje się w stożku półcienia (penumbra). Ten rodzaj zaćmienia jest widoczny gołym okiem tylko w przypadku wejścia w strefę półcienia przynajmniej 70% powierzchni tarczy Księżyca. 
  • Zaćmienie częściowe - zjawisko, w którym tylko część tarczy Księżyca znajduje się w stożku cienia całkowitego (umbra). Ten rodzaj zaćmienia jest znacznie łatwiejszy do obserwacji. Fragmenty ukryte w pełnym cieniu dla obserwatora na Ziemi stają się prawie niewidoczne. 
  • Zaćmienie całkowite - zachodzi, kiedy cała tarcza Księżyca znajdzie się w stożku cienia całkowitego. Maksymalny możliwy czas trwania tego zjawiska to 1 godzina i 47 minut. Ze zjawiskiem zaćmienia wiąże się także fenomen Krwawego Księżyca. Podczas przechodzenia ze stożka półcienia do cienia całkowitego Księżyc stopniowo traci swoją jasność, aż do momentu pełnego wejścia w zacienienie.  
Całkowite zaćmienie Księżyca i efekt Blood Moon
Całkowite zaćmienie Księżyca i efekt Blood Moon123RF/PICSEL

Kiedy będzie zaćmienie Księżyca w 2023 roku?

Najbliższe zaćmienia Księżyca - tabela