300 kamer obserwuje Katowice. Wykrywanie przestępstw wzrosło z 17 do 76 proc.
Katowice stały się pierwszym miastem w Polsce, w którym na taką skalę funkcjonuje system monitoringu wspierany sztuczną inteligencją. Efekt? Niesamowity wzrost wykrywania najróżniejszych przestępstw. Czy Chiny mają rację, że permanentna inwigilacja uczyni społeczeństwo bezpieczniejszym?
Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analiz (KISMiA) jest jednym z największych i najnowocześniejszych systemów w Europie. Dzięki niemu, służbom miejskim udało się w oszałamiający sposób podnieść wykrywalność przestępstw oraz zapewnić o wiele większy poziom bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom.
Jak możemy przeczytać na stronach portal.katowice.pl, liczba skradzionych samochodów spadła w mieście z 377 w 2016 roku do 76 w 2020 roku, a wykrywanie przestępstw wzrosło z 17 proc. do 76 proc.. Ale na tym sukcesy systemu się nie kończą. Tylko w minionym roku policja w Katowicach użyła blisko 2,5 tysiąca zapisów monitoringu wideo, by zbadać przestępstwa i im zapobiec.
Monitoring miejski jest scentralizowany i wspierany jest przez najnowocześniejsze technologie sztucznej inteligencji. Dostarczyła je firma IBM. System IOC i AI współpracuje z oprogramowaniem Milestone XProtect Corporate. Jest to system rozpoznawania tablic rejestracyjnych oraz oprogramowanie do analizy twarzy o nazwie Vix Vizion Imagus. Pomagają one operatorom szybciej wykryć groźne zdarzenia i skuteczniej przeprowadzić interwencję.
Katowice to miasto innowacyjnych rozwiązań i wdrażania nowych technologii; w wielu obszarach stajemy się coraz bardziej inteligentnym miastem. Jako pierwsi w Polsce stworzyliśmy inteligentny system monitoringu wizyjnego na taką skalę. Niewątpliwie nowoczesne rozwiązania Milestone XProtect Corporate przyczyniają się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w Katowicach
Władze miasta chwalą się, że system monitoringu można rozbudować do nawet 1000 kamer. Obecnie pomaga on mieszkańcom znaleźć zgubione przedmioty, wykryć sprawców przestępstw, zidentyfikować piratów drogowych oraz szybciej interweniować w momencie wystąpienia groźnych zjawisk atmosferycznych i katastrof naturalnych.