Blackout w Polsce. Jak przygotować się na brak prądu?

Blackout jest jednym z największych zagrożeń, z jakim dziś możemy się spotkać. Odpowiadamy, na czym dokładnie polega i jak się odpowiednio przygotować na brak prądu.

Co to jest Blackout?

Blackoutem jest poważna awaria elektromagnetyczna, która atakuje cały system energetyczny. Wtedy elektrownie przestają wytwarzać i dystrybuować prąd. W wyniku tego dochodzi do dłuższej przerwy w dostawach prądu, na dużym obszarze.

Blackout zawsze ma charakter niespodziewany i nagły. Nawet jeżeli spodziewamy się jego nastąpienia, nie możemy przewidzieć, kiedy dokładnie to się wydarzy.

Przyczyny blackoutu są różne. Może doprowadzić do niego zarówno ekstremalna pogoda, niewielki wypadek w elektrowni, czy kwestie polityczne, jak i gospodarcze.

Reklama

Wobec problemów w naszym kraju z węglem warto poczynić niezbędne przygotowania.

Jak przygotować się na blackout?

Podstawowo pamiętajmy o rzeczach, które zapewnią nam światło, gdy zabraknie prądu. Prócz tradycyjnych świeczek i latarek, warto pomyśleć o lampce czołowej czy lampie naftowej. Obowiązkowo pamiętać należy też o bateriach, nafcie czy zapałkach.

W zapasach na blackout należy uwzględnić wodę, żywność i podstawowe medykamenty. Wodę najlepiej zgromadzić w plastikowych baniakach. W przypadku żywności warto zaopatrzyć się w turystyczną kuchenkę gazową. Należy wybrać produkty, które mogą być przechowane poza lodówką m.in.

  • Ryż
  • Makaron
  • Kasza
  • Płatki owsiane
  • Herbata/Kawa
  • Cukier
  • Sól
  • Orzechy

Przygotowując się na blackout, trzeba uwzględnić także ciepłe koce, kołdry i ubrania. Brak prądu to także brak ogrzewania.

Ostatecznie szykując się na blackout, warto też pomyśleć o zastępczych formach energii np. powerbankach. Jeżeli możemy pozwolić sobie na większą inwestycję, można pomyśleć o agregacie prądotwórczym. Takie urządzenie sprawi, że efekty blackoutu staną się dla nas prawie nieodczuwalne.

Czytaj także: 7 rzeczy, które musisz mieć w domu, gdy zabraknie prądu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: blackout
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy