CERT udostępnia Listę Ostrzeżeń przed stronami. W sam raz na Black Friday

Dawid Długosz

Dawid Długosz

Aktualizacja

CERT udostępnił drugą Listę Ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami internetowymi. Jest ona prowadzona od marca 2020 r. i w ramach nowej wersji wprowadzono pewne zmiany. Jest to bardzo ważny wykaz, zwłaszcza w trakcie Black Friday, gdzie cyberprzestępcy wykorzystują wizerunki znanych marek do własnych celów.

Lista Ostrzeżeń CERT Polska chroni nas przed podejrzanymi stronami.
Lista Ostrzeżeń CERT Polska chroni nas przed podejrzanymi stronami.123RF/PICSEL

Black Friday trwa w najlepsze i święto zakupowe przyciąga także całą masę oszustów. Cyberprzestępcy podszywają się pod znane marki i wykorzystują różne sposoby na okradzenie rodaków z pieniędzy. Informowała o tym ostatnio policja i robimy to również my. Z pomocą przychodzi nowa Lista Ostrzeżeń udostępniona przez CERT Polska, czyli zespół specjalistów reagujący na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci.

Nowa Lista Ostrzeżeń od CERT Polska

Lista Ostrzeżeń jest prowadzona przez CERT Polska od marca 2020 r. Zawiera ona wykaz stron internetowych, które stanowią zagrożenie bezpieczeństwa internetowego i służą do wykradania danych oraz okradania internautów z pieniędzy. Jest ona sukcesywnie aktualizowana przez 24 h/dobę i 7 dni w tygodniu. Jej druga wersja udostępniona w tym tygodniu wprowadza istotne zmiany.

Druga wersja Listy Ostrzeżeń zawiera zmiany, które pozwolą na szybsze reagowanie na zagrożenia pojawiające się w internecie. Od teraz domeny blokowane są na okres 6 miesięcy i to pozwoli m.in. na zmniejszenie rozmiaru wykazów do pobrania i dzięki temu ściągane pliki będą mniejsze.

Jak z tego korzystać?

Pewnie zastanawiacie się nad tym, jak korzystać z Listy Ostrzeżeń udostępnionej przez CERT Polska? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że już to robicie, choć odbywa się to bez waszej wiedzy. Wynika to z faktu, że wykorzystują je operatorzy telekomunikacyjni, którzy na początku 2020 r. przystąpili do porozumienia z Prezesem UKE, Ministrem Cyfryzacji oraz NASK. Mowa o:

  • Orange Polska S.A.
  • Polkomtel Sp. z o.o. (operator sieci Plus)
  • P4 Sp. z o.o. (operator sieci Play)
  • T-Mobile Polska S.A.

Jeśli więc natraficie w trakcie przeglądania internetu na planszę widoczną niżej, to oznacza, że weszliście na stronę znajdującą się na Liście Ostrzeżeń. Oczywiście z tych plików można korzystać także samodzielnie (gdy na przykład nie robi tego dostawca internetu). W tym celu trzeba pobrać odpowiedni zestaw, który jest dostępny na stronie cert.pl/lista-ostrzezen/ i załadować go do narzędzia uBlock Origin, Adguard czy podobnego.

Plansza z ostrzeżeniem o niebezpiecznej stronie internetowej.
Plansza z ostrzeżeniem o niebezpiecznej stronie internetowej.Materiały CERT Polska/NASKmateriały prasowe

Nowy numer alarmowy w Polsce

Warto dodać, że w tym tygodniu uruchomiono także nowy numer alarmowy 8080, który służy do zgłaszania podejrzanych wiadomości SMS. Te następnie są weryfikowane przez pracowników CERT Polska i jeśli stanowią zagrożenie, to są podejmowane działania. Wśród nich jest m.in. umieszczenie linków z fałszywych SMS-ów na Liście Ostrzeżeń. Natomiast niebezpieczne strony internetowe oraz wiadomości e-mail można zgłaszać za pośrednictwem specjalnego formularza, który jest dostępny pod adresem incydent.cert.pl.

Kradzież danych. Polacy nie zabezpieczają swoich smartfonów Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas