Co oznacza czerwona flaga na plaży? Ważne kolory flag nad Bałtykiem
Flagi na nadmorskiej plaży często są ignorowane przez turystów. Warto je jednak zauważać, szczególnie jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Zlekceważenie oznaczeń może nie tylko grozić mandatem, ale również mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia, a nawet życia. Właśnie dlatego przed pójściem na plażę, polecamy sprawdzić, co oznacza kolor flagi, a jest ich kilka. Flaga czerwona, biała, zielona czy żółta. To wiedza, którą powinien mieć każdy plażowicz, nie tylko nad Bałtykiem.
Spis treści:
Dlaczego flagi na plaży są ważne?
Za flagi nad brzegiem morza odpowiadają służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na plaży. Najczęściej są to służby ratunkowe. To ratownicy je wywieszają, kiedy warunki na kąpielisku się zmieniają. Oznaczenia w postaci flag służą przede wszystkim zachowaniu bezpieczeństwa podczas wypoczynku.
Co oznacza czerwona flaga? Wtedy nie można wchodzić do wody
Czerwona flaga nad morzem oznacza, że nie można wchodzić do wody. Ratownicy wywieszają ją w wielu sytuacjach, które zależne są nie tylko od warunków pogodowych. Kiedy może się pojawić?
Kiedy temperatura wody jest niższa niż 14 st. C. Wejście do niej może w takich przypadkach prowadzić do wyziębienia organizmu, czyli do hipotermii albo do szoku termicznego.
Czerwona flaga jest wywieszona, kiedy widoczność ograniczona jest do 50 m. W takiej sytuacji ratownik nie jest w stanie obserwować całego akwenu, przez co nie jest w stanie odpowiednio wykonywać swojej pracy. Ryzyko niezauważenia kogoś jest zbyt duże, przez co ratownik wypełnia swoje zadanie, nie dopuszczając do zagrożenia poprzez wywieszenie czerwonej flagi.
Nie można wchodzić do wody, kiedy fale osiągają wysokość powyżej 70 cm. Są niezwykle silne i mogą utrudniać pływanie, zmieniać kierunek płynięcia oraz utrudnić lokalizację osoby zagrożonej. Czerwona flaga może być także wywieszona, kiedy występują silne prądy wsteczne. Nie widać ich gołym okiem, a mogą się pojawiać nawet wtedy, kiedy fale są niewielkie.
Czerwona flaga może również oznaczać niebezpieczeństwo biologiczne. Będzie również wywieszona, kiedy woda zanieczyszczona jest przez sinice.
Zostaje wywieszona także, kiedy:
- pojawiają się wyładowania atmosferyczne,
- szybkość wiatru wynosi więcej niż 5 stopni w skali Beauforta,
- prędkość nurtu wody wynosi więcej niż 1 m/s,
- trwa akcja ratownicza.
Biała, zielona, żółta. Co oznaczają kolory flagi nad morzem?
Przeciwieństwem czerwonej flagi jest biała. Informuje ona, że warunki do kąpieli są odpowiednie, a na kąpielisku znajduje się ratownik. Kiedy ją zauważymy, możemy bez żadnych zastrzeżeń korzystać z kąpieli w akwenie.
Zielona flaga to znak, na który trzeba już uważać. Nie należy mylić jej z zielonym światłem. Wywiesza się ją wtedy, kiedy kąpiel jest dozwolona, ale niezalecana. Najczęściej spowodowane jest to przez zmieniające się prądy wodne lub fale, które są wyższe. Często ratownicy szybko zmieniają ją na czerwoną.
Z podobnych powodów ratownicy wywieszają żółtą flagę. Jest ona sygnałem o istniejącym zagrożeniu, które nie jest jednak na tyle niebezpieczne, aby wchodzenie do wody było całkiem zabronione. Żółta flaga to znak, że osoby wchodzące do wody muszą zachować ponadprzeciętną ostrożność. Może być wywieszona, kiedy w wodzie znajdują się meduzy lub rośliny stanowiące zagrożenie.
Warto pamiętać, że nawet brak flagi jest sygnałem dla wypoczywających turystów. Oznacza on, że plaża jest niestrzeżona i nie ma na niej ratowników.
Flaga z meduzą i inne nietypowe oznaczenia na plaży
Nie każda flaga odnosi się do bezpieczeństwa na plaży. Czasami możemy spotkać inny rodzaj oznaczeń nad brzegiem morza. Dobrym przykładem jest flaga błękitna, która znajduje się na kąpieliskach uznawanych za najczystsze na świecie. Stanowi pewnego rodzaju certyfikat, który przyznawany jest co rok. Plaże sprawdzane są przez Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej, która ocenia je, biorąc pod uwagę jakość wody, porządek oraz poziom bezpieczeństwa i udogodnień.
Fioletowej lub białej flagi z meduzą nie zobaczymy w Polsce, ale na przykład już w Hiszpanii tak. Nie zakazuje ona wchodzenia do wody, ale sygnalizuje, że należy uważać na meduzy, które mogą znajdować się przy brzegu.
Poza granicami Polski możemy również zauważyć białą flagę w czarne kwadraty lub biało-niebieską flagę. Obydwie oznaczają, że dane kąpielisko przeznaczone jest do aktywności sportowych, jak surfing czy nurkowanie. Jednocześnie musimy pamiętać, że w pierwszym wypadku oznaczają zakaz kąpieli, a w drugim zachowanie ostrożności.