Czy to już apokalipsa? Na świecie jest rekordowa liczba konfliktów zbrojnych

Nowe dane wskazują jednoznacznie. Nigdy wcześniej na świecie nie było tak wiele konfliktów zbrojnych. Statystyki wskazują także, co dzieje się z liczbą ofiar.

Czy koniec II wojny światowej oznaczał rozpoczęcie niekończącego się okresu pokoju? Cóż, historia pokazuje nam, że po 1945 świat, nawet nam bliski, daleki był od ideału, a napięcia pomiędzy państwami (a nawet wewnątrz nich) obserwowano nieustannie. O tym, że niebezpiecznie może się zrobić całkiem blisko nas, dobitnie uświadomiła agresja Rosji na Ukrainę, a wojna Izraela z Hamasem tylko potwierdziła realne zagrożenie w regionie. 

Nowe statystyki Uppsala Confused Data Program (UCDP) na Uniwersytecie w Uppsali pokazują, że w 2023 r. liczba konfliktów z udziałem państw wyniosła 59, co stanowi najwyższą liczbę od momentu rozpoczęcia gromadzenia danych w 1946 r. Poprzednie wartości szczytowe odnotowano w latach 2020 i 2022, przy czym w każdym przypadku było 56 konfliktów. 

Reklama

Rośnie liczba konfliktów zbrojnych na świecie. Co z ofiarami śmiertelnymi?

W 2023 r. doszło do dziewięciu wojen (konflikty, w których zginęło ponad 1000 osób rocznie), o jedną więcej niż rok wcześniej i najwięcej od 2017 r. Większość wojen toczyła się w Afryce, przy czym wojna domowa w Sudanie, która wybuchła w 2023 r., była trzecim najbardziej śmiercionośnym konfliktem roku, po wojnach na Ukrainie i w Izraelu/Palestynie.

Choć rosnąca liczba konfliktów na świecie może brzmieć, jak wstęp do Apokalipsy, to statystyki pokazują, że jednocześnie liczba ofiar śmiertelnych spadła o połowę w porównaniu z rokiem poprzednim, z 310 tys. do 154 tys. Wynikało głównie z zakończenia pod koniec 2022 r. niezwykle krwawej wojny w regionie Tigray w Etiopii. Mimo tego spadku rok 2023 był jednym z najkrwawszych lat, odkąd UCDP zaczęło gromadzić dane na temat ofiar śmiertelnych w konfliktach w 1989 r.

Zanim jednak wpadniemy w panikę, trzeba zauważyć, że oprócz konfliktów pomiędzy państwami, statystyki obejmują wszelkie konflikty między grupami wewnątrz państw, jak wojny pomiędzy gangami czy kartelami. Większość konfliktów niepaństwowych ma miejsce w Ameryce Łacińskiej, z których najkrwawsze miały miejsce w Meksyku i Brazylii, gdzie przemoc koncentruje się w miastach i wzdłuż głównych szlaków przemytu narkotyków.

Garoun Engström, starszy analityk w UCDP zauważa również, że ten rodzaj przemocy jest również coraz częściej obecny w Europie. Przykładem może być konflikt w 2023 r. pomiędzy dwoma rywalizującymi gangami we francuskiej Marsylii. Wiele wzorców przemocy charakterystycznych dla gangów zaobserwowano także w Szwecji, jednak w tym przypadku nie osiągnęły one "poziomu aktywnego konfliktu" określonego przez UCDP. Definicja ta, która stała się standardem w dziedzinie badań nad pokojem i konfliktami, obejmuje konflikty pomiędzy dwiema konkretnymi stronami, które powodują co najmniej 25 zgonów w wyniku bitew w roku kalendarzowym. Definicja wojny to konflikt, w wyniku którego rocznie ginie co najmniej 1000 osób.

Statystyki za 2023 r. zostaną jeszcze dokładnie przeanalizowane i przedstawione raporcie, który zostanie opublikowany w lipcu w Journal of Peace Research.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy