Fałszywy eTOLL w Internecie. Oszuści mają chrapkę na twoje pieniądze

Oszuści nie próżnują. W ostatnim czasie mogliśmy usłyszeć o wielu atakach phishingowych oraz spoofingowych, w których cyberprzestępcy podszywają się między innymi pod popularne placówki bankowe, a nawet Krajową Administrację Skarbową. Tym razem na fałszywej stronie internetowej znalazł się e-TOLL - system opłat za polskie autostrady. Jak nie dać się oszukać?

Korzystasz z e-TOLL? Uważaj na fałszywą stronę internetową serwisu
Korzystasz z e-TOLL? Uważaj na fałszywą stronę internetową serwisu123RF/PICSEL

O zagrożeniu informuje Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego na swoim profilu na Twitterze.

Ostrzeżenie możemy też przeczytać na profilu Krajowej Administracji Skarbowej na Twitterze.

Adres fałszywej strony internetowej to e-tollgov.pl. Gdy się na niej znajdziemy, zauważymy okienko logowania. W witrynie cyberprzestępcy umieścili również logo Ministerstwa Finansów oraz Krajowej Administracji Skarbowej, wykorzystując tym samym wizerunek podmiotów. Jeśli podamy dane logowania, zostaniemy przeniesieni do zakładki, na której w założeniu mielibyśmy wpisać dane z karty płatniczej. Dalej mamy być nakłaniani do dokonania płatności za przejazd. W ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane do kart płatniczych.

Jak rozpoznać, czy znajdujemy się na właściwej stronie internetowej i nie dać się oszukać?

Aby stwierdzić, czy jesteśmy na dobrej stronie internetowej, musimy zweryfikować jej adres. Poprawny powinien brzmieć następująco: "etoll.gov.pl". Ta stworzona przez cyberprzestępców znajduje się pod adresem z dywizem i brakuje jej kropki przed "gov".

Przede wszystkim istotna jest więc czujność podczas przeglądania internetu. Jak już wiemy, strona, która wygląda jak prawdziwa, niekoniecznie musi taką być, a przez nieuwagę możemy w szybki sposób przekazać swoje dane przestępcom. Sprawdzajmy zatem, czy na pewno znajdujemy się na stronach, na których chcieliśmy się znaleźć i bądźmy uważni na wszelkie nieprawidłowości.

Aby być świadomymi nowych zagrożeń, monitorujmy internet i serwisy, które o tego typu sytuacjach informują. Nieocenione będzie też przekazywanie takich informacji znajomym i rodzinie.

Stracił obie ręce w wypadku. Pobił rekord Guinnessa autem wyścigowym INTERIA.TVInteria.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas