Reklama

Militarne zastraszanie Tajwanu – chińskie rakiety przelatują nad wyspą

Stosunki chińsko-tajwańskie z każdą godziną się zaostrzają. W ostatnim czasie Państwo Środka wystrzeliło kilka rakiet nad wyspą i tuż obok niej. Jest to efekt niedawnej wizyty przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie. Chiny w bardzo krótkim czasie zorganizowały ćwiczenia wojskowe wokół wyspy.

W ramach ćwiczeń wojskowych, które odbywają się w bardzo bliskim sąsiedztwie Tajwanu, chińskie wojsko wystrzeliwało rakiety balistyczne krótkiego i dalekiego zasięgu. Japonia twierdzi, że co najmniej jedna rakieta przeleciała bezpośrednio nad wyspą, a część z nich spadło na japońską wyłączną morską strefę ekonomiczną.

Ponadto w ćwiczeniach biorą chińskie samoloty bojowe, niszczyciele i krążowniki, a także drony, które penetrują przestrzeń powietrzną nad "zewnętrznymi wyspami Tajwanu". Jak podaje tajwańskie Ministerstwo Obrony Narodowej samolotami, które weszły w przestrzeń powietrzną wyspy, było osiem myśliwców J-11, dwanaście Su-30 oraz dwa J-16.

Reklama

W chińskich mediach państwowych zamieszczono materiał filmowy, który ma pokazywać rakiety wystrzeliwane z terytorium ChRL. Z kolei w mediach społecznościowych krążą niezweryfikowane filmy pokazujące chińskie próby rakietowe.

Pociski najprawdopodobniej były skierowane w strefy ćwiczeń, które otaczają Tajwan. Strefy te znajdują się w obrębie tego, co można uznać za tajwańskie wody terytorialne, ale także za jego wody wewnętrzne. Niektóre strefy ćwiczeń znajdują się w pobliżu ruchliwych portów handlowych.

Część chińskich rakiet spadła na wody japońskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Jak powiedział japoński minister obrony Nabuo Kisi: - To poważna kwestia, która dotyczy bezpieczeństwa narodowego naszego kraju i bezpieczeństwa ludzi -. Dodał także, że Japonia wystosowała dyplomatyczny protest w tej sprawie.

ChRL twierdzi, że wystrzelił 11 pocisków balistycznych krótkiego zasięgu DF-15 (SRBM) na wody na północny wschód i południowy zachód od Tajwanu. Inne źródła podały, że liczba pocisków wynosiła 16.

Tajwańskie Ministerstwo Obrony Narodowej oskarżyło rząd w Pekinie o "irracjonalne zachowanie" i że ćwiczenia pokazały, iż Chiny zmieniły status quo i zakłócają regionalny pokój i stabilność.

Chińskie rakiety DF-15

Rakiety DF-15 są to pociski krótkiego zasięgu opracowane przez CHRL. Uważa się, że nie są one w stanie przenosić głowic nuklearnych. Wersja podstawowa ma zasięg 600 km i jest wystrzeliwana pionowo z wyrzutni transporterów (TEL). Naprowadzane są za pomocą inercyjnego systemu naprowadzania, a prędkość końcowa wynosi ponad Mach 6, czyli ponad 7000 km/h.

Rakiety mają długość ponad 9 metrów, przy średnicy 1 metra i masie wynoszącej ponad 6 000 kg. Sam ładunek wybuchowy może ważyć od 500 do nawet 750 kg.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy