Najnowocześniejsze amerykańskie myśliwce F-22 Raptor są już w Polsce
Polskiego nieba oraz całej wschodniej flanki NATO będą od dzisiaj bronić supernowoczesne amerykańskie myśliwce F-22 Raptor, które właśnie wylądowały w Łasku. Co potrafią te niezwykłe maszyny?
Jak podał na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, w Polsce wylądowały amerykańskie myśliwce F-22 Raptor z 90. Eskadry Myśliwców Stanów Zjednoczonych. Stacjonują one w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Jedne najnowocześniejszych na świecie samolotów bojowych zostały wysłane do naszego kraju w ramach misji NATO Air Shielding. Misja ta kompletuje jednostki obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej na wschodniej flance Sojuszu.
Co potrafi myśliwiec F-22 Raptor?
Amerykański myśliwiec przede wszystkim może prowadzić wojnę elektroniczną i prowadzić nasłuch elektroniczny. Ponadto jest w stanie atakować cele naziemne i powietrzne. Wykonany został w technologii stealth, czyli obniżonej wykrywalności, przez co może być całkowicie "niewidoczny" dla wrogich radarów. Niewykrywalność zapewnia ogólny kształt samolotu, a także zastosowanie technologii RAM, czyli radar absorbent material.
Maszyny te osiągają oszałamiającą prędkość ponad 2750 km/h i mogą pokonać 2900 km przy pełnym baku paliwa. Dodatkowo są w stanie wznieść się na wysokość aż 20 km. Uzbrojone są w pokładowe działka M61 Vulcan, a także w rakiety AIM-9 Sidewinder oraz AIM-120 AMRAAM.
Ich wielką zaletą są nowoczesne radary, które mogą wykryć cele o powierzchni jedynie jednego metra kwadratowego z odległości 240 km. Przy szybkościach poddźwiękowych mogą również wykonywać skomplikowane manewry, przez co są utrapieniem dla celujących w nie wrogich jednostek. Ponadto F-22 może wyznaczać cele dla współpracujących myśliwców F-16 i F-15.
Wyjątkową cechą Raptora jest praca radaru, którego częstotliwość zmienia się 1000 razy w ciągu sekundy, by zminimalizować możliwości podsłuchu. Posiada ponadto specjalny system wykrywania zagrożeń i identyfikacji celów. USA nałożyły specjalny zakaz sprzedaży tych maszyn, zatem są na wyposażeniu jedynie amerykańskiej armii.
32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku
Baza wojskowa w Łasku powstała w 2001 roku i funkcjonuje w ramach 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego z dowództwem w Poznaniu i stacjonuje w niej część polskich samolotów bojowych F-16. Jest także bazą NATO.
Jednym z zadań bazy lotniczej są działania bojowe w systemie obronnym Polski i NATO, a także prowadzenie wszechstronnych wojskowych szkoleń.