Odbiór świadczenia z ZUS-u? To ściema! Nie klikaj w link, bo stracisz kasę

Na Twój telefon przyszedł SMS informujący o przysługującym Ci świadczeniu od ZUS-u, którego się nie spodziewałeś? Nic bardziej mylnego — to nowa kampania phishingowa cyberprzestępców, którzy podstępem chcą dostać twoje dane z karty i inne wrażliwe informacje. Sprawdź, jak nie dać się nabrać i bądź ostrożny.

Ruszyła nowa kampania phishingowa. Na telefony Polaków trafią podejrzane SMS-y, w których znajduje się informacja o możliwości odebrania świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to oczywiście nieprawda.

Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na specjalnej, fałszywej stronie internetowej, na której wykorzystują logo ministerstwa oraz elementy charakterystyczne dla witryn rządowych. Wiadomość przedstawiona na tego typu stronie brzmi następująco:

Poniżej znajduje się niebieski przycisk z napisem: "Teraz idź po to" (z kropką). 

Reklama

Jak można zauważyć, informacje te już na pierwszy rzut oka wyglądają podejrzanie. Problem jednak tkwi w tym, że taka kwota jest bardzo kusząca i nietrudno pomyśleć: "a co, jeśli to faktycznie dla mnie?" i przejść dalej. Na oszustwo wskazuje także niepoprawny adres strony. Jeżeli jednak nie zauważymy tych rzeczy i faktycznie zdecydujemy się przejść dalej, naszym oczom ukaże się ogłoszenie.

Możemy w nim przeczytać, że "Ministerstwo Ubezpieczeń Społecznych" ma rzekomo wypłacać świadczenia za 2022 rok, więc powinniśmy sprawdzić jego wysokość. Poniżej mamy warunki, które nadal wskazują kwoty w euro i... tajemnicze odliczanie z datą 22.05.2023.

Mam nadzieję, że już na tym etapie nie ma możliwości, żebyśmy nie zauważyli, że ktoś próbuje nas oszukać. Pod ogłoszeniem znajdziemy "wniosek o dofinansowanie", jaki mielibyśmy wypełnić.

I tu bardzo ważne: wśród danych, jakie mamy podać, widzimy między innymi numer naszego dowodu osobistego, a także dane z karty bankowej (numer, data ważności, kod bezpieczeństwa). Poza tym mielibyśmy również podać nasze podstawowe dane takie jak imię i nazwisko, mail, numer telefonu czy adres domowy.

Powtórzmy raz jeszcze, żeby nie było wątpliwości — takie SMS-y oraz strona internetowa to próba oszustwa i wyłudzenia naszych wrażliwych danych. Wypełnienie formularza poskutkuje przekazaniem informacji w ręce cyberprzestępców.

O zagrożeniu poinformowało CERT Polska.

Dostałem SMS-a o świadczeniu od ZUS-u. Co robić?

Tego typu wiadomości przede wszystkim powinniśmy zignorować oraz nie podawać swoich danych na fałszywej stronie. SMS-a możemy przekazać w niezmienionej formie do zespołu CERT Polska na numer 799 448 084. Nadawcę można też zablokować.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oszustwa smsowe | ZUS | phishing

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy