Okradli Polaków na 2,5 mln złotych! Wpadł gang cyberoszustów

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości aresztowało pięć osób z 21 podejrzanych o udział w zbiorowym oszustwie. Przestępcy wysyłali do Polaków nieprawdziwe SMS-y m.in. z informacją o dopłacie do paczki. Ze wstępnych informacji policji wynika, że w ten sposób okradziono setki osób na około 2,5 mln zł.

Z pewnością nie raz dostaliście SMS-a o konieczności dopłaty do paczki lub podobnego. To metody stosowane przez oszustów. Na szczęście istnieje prawdopodobieństwo, że takich fałszywych wiadomości w najbliższym czasie będzie nieco mniej, bo Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości rozpracowało jeden z polskich gangów ukrywających się za takim procederem.

CBZC rozpracowało gang składający się z 21 sprawców

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymało aż 21 osób, które podejrzane są w uczestnictwie w procederze. To zorganizowana grupa przestępca, której pięciu członków już aresztowano. Byli to nie tylko Polacy, bo w jej skład wchodzili również obywatele narodowości ukraińskiej i białoruskiej.

Reklama

Przestępcy rozsyłali nieprawdziwe wiadomości SMS, w których informowali o konieczności uiszczenia dopłaty do paczki lub rachunku za energię. W treści znajdowały się linki, które umożliwiały okradanie ofiar z pieniędzy. Łącznie udało im się w ten sposób okraść ponad 800 osób na kwotę około 2,5 mln zł.

W akcji zatrzymania członków gangu brało udział prawie 90 funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości we współpracy z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji oraz osób z innych jednostek policji. Przeszukano 23 lokale i dzięki temu udało się zabezpieczyć dowody rzeczowe w różnej postaci. Wśród nich są telefony, komputery, gotówka oraz dokumenty związane z założeniem rachunków bankowych.

Oszuści usłyszeli ponad 160 zarzutów

Członkom grupy przestępczej przedstawiono łącznie aż 161 zarzutów, które ogłosiła Prokuratura Okręgowa w Łodzi. Pięć osób przebywa w tymczasowym areszcie. Cały gang zostanie postawiony przed sądem.

Policja przy okazji ostrzega przed oszustami, którzy wysyłają fałszywe wiadomości SMS. W takich przypadkach trzeba zachować zdrowy rozsądek i nie dać się złapać w pułapkę zastawioną przez cyberprzestępców. Ponadto od niedawna w kraju działa nowy numer alarmowy 8080, pod którym można zgłaszać takie SMS-y. Natomiast na stronie incydent.cert.pl przyjmowane są podejrzenia o oszustwa w innych formach.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: policja | CBZC | oszuści | gangi | przestępcy | cyberbezpieczeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy