Polska w misjach pokojowych ONZ na Bliskim Wschodzie

Pomimo zakończenia II wojny światowej, na świecie trudno mówić o pokoju. W wielu miejscach wciąż wybuchają konflikty. Jednym z takich regionów jest Bliski Wschód, gdzie ONZ monitoruje bezpieczeństwo od 1948 roku. Polscy żołnierze również uczestniczyli i uczestniczą w misjach pokojowych w tym regionie.

Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w UNDOF w Syrii.
Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w UNDOF w Syrii.Ministerstwo Obrony Narodowej/CC BY 3.0 (creativecommons.org/licenses/by/3.0/) /WikimediaWikimedia Commons

Polscy żołnierze, oprócz ćwiczeń na poligonach, sprawdzają swoją wiedzę i umiejętności również w praktyce. Odbywa się to nie tylko podczas międzynarodowych manewrów wojskowych, ale także poprzez udział w misjach pokojowych.

Od kiedy Polska jest w ONZ?

Organizacja Narodów Zjednoczonych powołana została do życia w 1945 roku. Polskę w Stanach Zjednoczonych reprezentował wówczas... pianista w Sali opery w San Francisco. Do zgromadzonych osób wygłosił przemówienie. Powiedział wówczas: "W tej Sali, w której zebrały się wielkie narody, aby uczynić ten świat lepszym, nie widzę flagi Polski, za którą toczono tę okrutną wojnę". I dodał: "A więc teraz zagram polski hymn narodowy".

Mimo nieobecności przedstawicieli władz Polski, jest zaliczana do grona członków pierwotnych organizacji. To za sprawą odpowiedniego zapisu w art. 3 Karty Narodów Zjednoczonych. Mowa w nim, że "Członkami pierwotnymi Narodów Zjednoczonych będą państwa, które wzięły udział w Konferencji Narodów Zjednoczonych w San Francisco mającej za przedmiot Organizację Międzynarodową albo które podpisały poprzednio Deklarację Narodów Zjednoczonych z dnia 1 stycznia 1942 roku, a potem podpisały niniejszą Kartę i ratyfikowały ją zgodnie z jej art. 110 tryb ratyfikacji Karty".

Wspomnianą Deklarację Narodów Zjednoczonych podpisał 1 stycznia 1942 roku w Waszyngtonie ówczesny ambasador w USA, Jan Ciechanowski.

Siły pokojowe ONZ

ONZ nie posiada własnego wojska, państwa członkowskie oddają do dyspozycji część swoich sił zbrojnych celem przeprowadzenia konkretnych operacji pokojowych. Siły te powoływane są przez Zgromadzenie Ogólne lub Radę Bezpieczeństwa ONZ, zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych.

Misje pokojowe ONZ prowadzone są od 1948 roku gdy Rada Bezpieczeństwa zezwoliła na umieszczenie obserwatorów na Bliskim Wschodzie. Dotychczas przeprowadzono 70 operacji pokojowych. Uczestniczą w nich nie tylko żołnierze, ale także policjanci oraz pracownicy cywilni. Siły pokojowe znane są popularnie jako Błękitne Hełmy lub Błękitne Berety, ze względu na wyróżniający kolor. Dotychczas pod flagą ONZ zginęło ponad 3300 żołnierzy z blisko 120 krajów.

Polskie misje pokojowe na Bliskim Wschodzie

Polskie Siły Zbrojne uczestniczą w misjach międzynarodowych od 1953 roku. W tym czasie w ponad 89 operacjach wzięło udział ponad 120 tysięcy żołnierzy i personelu wojskowego.

Misje pokojowe ONZ z udziałem Polski na Bliskim Wschodzie:

1973 - 1979 Egipt (1030 żołnierzy i personelu wojskowego)

1974 - 2010 Syria (360 żołnierzy i personelu wojskowego)

1988 - 1990 Irak/Iran (15 obserwatorów wojskowych i członków personelu)

1988 - 1990  Afganistan/Pakistan (4 obserwatorów wojskowych i członków personelu)

1990 - 1991 Afganistan (1 obserwator wojskowy)

1991 - 1993 Irak (32 obserwatorów wojskowych i członków personelu)

1991 - 2003 Irak (7 obserwatorów wojskowych i członków personelu)

1992 - obecnie Liban (maksymalnie 630, a obecnie 230 żołnierzy i personelu wojskowego; 7 poległych)

2000 - 2000 Zatoka Perska (7 żołnierzy i personelu wojskowego)

2003 - 2020 Afganistan (1 obserwator)

2020 - obecnie Izrael/Syria/Liban (3 obserwatorów)

Obecnie w różnych regionach świata około 1400 polskich żołnierzy uczestniczy w misjach pod auspicjami ONZ, NATO i Unii Europejskiej.

Szwecja. Hotel w latarni morskiej Deutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas