Start chińskiej rakiety Długi Marsz i czerwona chmura. "Toksyczne spaliny"

Wielu internautów, którzy zobaczyli ostatni start chińskiej rakiety Long March, przecierało oczy ze zdumienia. Otóż tuż po rozpoczęciu procedury startowej pojawiła się jasnoczerwona chmura spalin. Okazuje się, że nikt nie chciałby znaleźć się w jej zasięgu.

W poprzednim tygodniu pojawił się materiał filmowy ze startu chińskiej rakiety Long March 3B Y90. Co ciekawe, w pewnym momencie pojawiła się złowieszczo wyglądająca chmura czerwonych spalin. Jak informuje The War Zone, powołując się na ekspertów, "jeśli kiedykolwiek ją zobaczysz, uciekaj".

Rakieta startowała z Xichang Satellite Launch Center. Baza zlokalizowana jest w południowo-zachodnich Chinach w prowincji Syczuan. 17 marca Long March na geosynchroniczną orbitę transferową wysłał satelitę Gaofen-13 (02).

Jak wspomniano wcześniej, podczas startu pojawiła się chmura jasnoczerwonych spalin. The War Zone podaje, że odpowiedzialny jest za to tetratlenek diazotu (N2O4), który jest składnikiem paliwa hipergolowego - są to paliwa rakietowe, które zapalają się w sposób samoczynny, gdy zmieszają się ich składniki, nie są wówczas potrzebne układy zapłonowe. Podczas startu tetratlenek diazotu wchodzi w kontakt z inną substancją pochodzącą z rodziny chemikaliów hydrazynowych w silniku rakiety. Ich mieszanie powoduje powstanie ogromnej ilości energii oraz toksycznego gazu.

Reklama

Astrofizyk Scott Manley mówi, że tetratlenek diazotu jest niezwykle niebezpieczną substancją. Wejście z nią w kontakt może powodować poważne uszkodzenia oczu oraz oparzenia skóry. Ponadto wdychanie tego typu toksycznej chmury może doprowadzić nawet do śmierci. Oprócz tego gaz powstały z podgrzania substancji może być rakotwórczy.

The War Zone informuje, że pojawiają się także obawy dotyczące usuwania szczątków rakiet, które opadły na powierzchnię ziemi - związane jest to z zagrożeniem dla zdrowia lokalnej ludności, która jest rekrutowana do tego typu zadań.

Chińska rakieta Długi Marsz

Długi Marsz jest chińskim projektem rakiet nośnych. Ich nazwa odnosi się do wydarzenia historycznego w trakcie chińskiej wojny domowej (1927 - 1949 r.), podczas której walczyły ze sobą wojska komunistyczne i Kuomintang (Narodowa Partia Chin).

Do tej pory rakiety wywodzące się z tego projektu wykonały ponad 450 startów w ramach misji wyniesienia ładunków na niską orbitę okołoziemską, orbitę synchroniczną ze Słońcem, geostacjonarną orbitę transferową, czy orbitę transferową Ziemia-Księżyc. Rakieta Długi Marsz 3B została wprowadzona do użytku w 1996 roku - jest to trójstopniowa rakieta wyposażona w cztery silniki. Służy ona do wynoszenia satelitów komunikacyjnych na orbity geosynchroniczne. Według dostępnych informacji wskaźnik sukcesu misji, gdzie wykorzystywany jest ten model rakiety, wynosi 95,5 proc.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | Długi Marsz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama