Ukraina ma nowego ministra obrony. Kim jest Kyryło Budanow?

Generał Kyryło Budanow zastąpił Ołeksija Reznikowa na stanowisku ministra obrony narodowej Ukrainy. Co do tej pory osiągnął Budanow?

W Ukrainie następują roszady na najwyższym szczeblu, dotychczasowego ministra obrony narodowej Ołeksija Reznikowa ma zastąpić 37-letni Kyryło Budanow. Jak podkreśla Reuters, zbiega się to z doniesieniami mówiącymi, że Rosja planuje "nową poważną ofensywę", która ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu. Z drugiej strony nasz wschodni sąsiad planuje własną kontrofensywę, lecz czeka jeszcze na dostawy zachodniego sprzętu wojskowego, w tym czołgów oraz obojowych wozów piechoty.

Reuters przypomina także, że w ostatnich tygodniach ukraińskie ministerstwo obrony było uwikłane w skandal korupcyjny - kontrakt na żywność dla armii zakładał płacenie znacznie zawyżonych cen. W skutek, czego zostało zwolnionych wielu urzędników oraz wiceministrów.

Reklama

Kim jest Kyryło Budanow?

Kyryło Budanow urodził się w Kijowie w 1986 roku i do tej pory był szefem Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, jednocześnie jest generałem dywizji. Ukończył Akademię Wojskową w Odessie i służył w siłach specjalnych Głównego Zarządu Wywiadu.

Brał czynny udział w walkach w 2014 roku pomiędzy Ukrainą a Rosją, w których został kilkakrotnie ranny. Z kolei w latach 2018-2020 uczestniczył w tajnych, specjalnych operacjach wojskowych. W 2019 roku miał miejsce zamach na jego życie — w jego samochodzie została podłożona mina pułapka, która przedwcześnie wybuchła. Sprawcy zamachu zostali zatrzymani.

W 2020 Budanow został szefem Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony, dzięki nominacji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. W sierpniu 2022 rok został odznaczony Krzyżem Bojowych Zasług. Z kolei we wrześniu 2022 roku uczestniczył w największej operacji wymiany więźniów między Ukrainą i Rosją. Wówczas do domów powróciło 215 ukraińskich żołnierzy, w tym ponad 100 obrońców z Pułku Azowskiego.

Na początku stycznia Budanow obchodził swoje urodziny - przeszłoby to bez większego echa, gdyby nie... tort, który rozzłościł Rosjan. Tort urodzinowy przedstawiał podzieloną Rosję na "Republikę Środkoworosyjską" oraz obszar "K", który obejmował rosyjskie tereny na dalekim wschodzie. Z kolei Karelia została włączona do Finlandii, obwód kaliningradzki przypadł Niemcom, a Kuryle Japonii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | wojna Ukraina-Rosja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy