Zniszczenia w Obwodzie Chersońskim na zdjęciach satelitarnych i nagraniu

Po dziewięciu miesiącach rosyjskiej okupacji Chersoń został odbity przez ukraińskie wojsko. Nieukrywanej radości mieszkańców towarzyszyło wysadzenie ważnych przepraw przez Dniepr. Zobacz, jak wyglądają zniszczenia na zdjęciach satelitarnych i nagraniu opublikowanym przez Rosjan.

Wciąż spływają informacje z Ukrainy pokazujące wkroczenie sił zbrojnych i radość ludności po wyzwoleniu miasta. Jednocześnie niezależny białoruski portal Nexta udostępnił nagranie z wybuchu na zaporze w Nowej Kachowce oraz liczne zdjęcia udostępnione przez firmę technologiczną Maxar Technologies, specjalizującą się w pozyskiwaniu i analizie  danych pozyskiwanych z obserwacji satelitarnych Ziemi.

Zniszczenia mostów w pobliżu Chersonia

Most Antonowski jest jedną z dwóch ważnych przepraw przez Dniepr w południowej części Ukrainy. Umożliwiał zaopatrywanie wojsk rosyjskich na zajmowanych terytoriach oraz możliwość wycofania się.  Do ataków na ten most dochodziło od kilku miesięcy, co pod koniec lipca doprowadziło do zamknięcia ruchu na moście. 

Reklama

Zdjęcia udostępnione późnym wieczorem 11 listopada przez Maxar pokazują uszkodzenia po pospiesznym wycofaniu wojsk Putina z Chersonia na drugi brzeg Dniepru.

Oprócz mostu Antonowskiego zniszczony został most w pobliżu miejscowości Darivka na rzece Igulec, która jest dopływem Dniepru powyżej Chersonia.

Zniszczenia zapory w Nowej Kachowce

Zdjęcia satelitarne ujawniają również duże zniszczenia na zaporze w Nowej Kachowce na rzece Dniepr. Ta 30-metrowa tama jest ostatnim stopniem wodnym kaskady na rzece. Ma duże znaczenie dla regionu. Nie tylko reguluje przepływ w celu zaopatrzenia w wodę i energię południowych obszarów Ukrainy, ale także umożliwia żeglugę od Chersonia do Zaporoża.

Zniszczenie obiektu może stanowić ogromne zagrożenie dla znajdującego się poniżej zapory Chersonia. W wyniku budowy przegrody, woda w rzece podniosła się o 16 metrów i utworzono zbiornik o powierzchni 2155 m kw. i objętości 18,19 km sześc.

Pojawiło się także nagranie opublikowane przez rosyjskich propagandystów, przedstawiające zniszczenie mostu w pobliżu Kachowskiej Elektrowni Wodnej.

Przeczytaj także:

Atak Rosjan na tamę w Nowej Kachowce to problem dla południa Ukrainy

Rosyjscy poborowi zabawiani koncertami przed wysłaniem na rzeź

To mieszkanie w Ukrainie zabijało swoich lokatorów. O co chodzi z "lokalem 85"?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chersoń | nowa kachowka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy