Amerykanie zbudują farmę solarną na orbicie i prześlą energię na Ziemię

Armia Stanów Zjednoczonych intensywnie pracuje nad stworzeniem futurystycznej technologii, dzięki której będzie można na orbicie budować farmy solarne i zasilać z nich miasta na powierzchni Ziemi.

Idea Pentagonu polega na wykorzystaniu ogromnego potencjału jaki drzemie w przestrzeni kosmicznej w kwestii pozyskiwania energii ze Słońca i wykorzystywania jej na potrzeby zasilania instalacji kosmicznych oraz tych znajdujących się na Ziemi. Pomysł nie jest nowy, ale teraz w końcu możemy go zrealizować. Eksperymenty odbędą się już za 2 lata.

W kosmosie nie ma chmur i niesprzyjających warunków atmosferycznych. Pozyskiwanie energii słonecznej może też odbywać się bez przerwy, ponieważ nie ma tam pór dnia. Wydajność układów solarnych jest wielokrotnie większa, niż na Ziemi. Naukowcy chcą wykorzystać te dobrodziejstwa, ponieważ już poziom technologiczny na nam to pozwala.

Reklama

Projekt SSPIDR zakłada budowę farm solarnych na orbicie i możliwość przekształcania energii słonecznej w energię o częstotliwości radiowej (RF), wykorzystując innowacyjne „płytki warstwowe”, a także możliwość przesyłania tej energii na Ziemię i przekształcania jej w energię użytkową.

Na dobry początek, Pentagon buduje pojazd kosmiczny o nazwie Arachne i system solarny Helios. Pojazd będzie wyposażony w specjalne płytki solarne i system przesyłu energii do pojazdów orbitalnych, a także na Ziemię. Urządzenie ma zostać wysłane w kosmos już w 2023 roku. Wówczas mają nastąpić eksperymenty, które odpowiedzą na pytanie, czy taka technologia spełni pokładane w niej nadzieję i wejdzie do użytku. Eksperci uważają, że już teraz jest pewne, że tak się stanie.

Pomysł wykorzystania energii słonecznej na potrzeby funkcjonowania nowych stacji kosmicznych i baz na Księżycu może wydawać się mało efektywny. W końcu Pentagon pracuje też nad nowymi, bardzo wydajnymi napędami jądrowymi i generatorami nuklearnymi, które pozwolą dostarczyć mnóstwo energii na potrzeby życia astronautów czy kolonizatorów. Jednak armia USA najwyraźniej stawia też na ekologiczne rozwiązania. Może nie będą one tak efektywne, jak technologie jądrowe, ale może będą one znacznie tańsze w produkcji i bezpieczniejsze dla ludzkości.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Pentagon/DoD

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy