Reklama

Fasada z paneli słonecznych wyprodukuje więcej energii niż budynek będzie w stanie zużyć

Australijska firma Kennon ujawniła plany budynku biurowego, który będzie wytwarzał więcej energii, niż jest w stanie zużyć. To dzięki fasadzie złożonej z 1182 paneli słonecznych.

Cały świat poszukuje metod pozwalających zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną bez konieczności nadmiernej emisji dwutlenku węgla. W związku z tym coraz większą uwagę zwraca się w kierunki odnawialnych źródeł energii, takich jak np. energia słoneczna. Ale zwykły montaż paneli to nie wszystko. Firmy nieustannie dążą do rozwoju technologii i wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań. Jednym z budynków, który będzie wyposażony w nowe rozwiązanie, zostanie wybudowany w Australii.

Innowacja i estetyka

Choć fasady z paneli słonecznych pojawiały się już wcześniej, wykorzystane były m.in na fasadzie Międzynarodowej Szkoły w Kopenhadze, to w nowym projekcie 550 Spencer planowane jest zastosowanie 1182 innowacyjnych paneli o wyglądzie szkła.

Reklama

Pete Kennon, założyciel studia architektonicznego powiedział, że zwrócił uwagę na europejskie rozwiązanie, aby uniknąć montażu typowych ogniw fotowoltaicznych na dachu budynku, które uważa za wyjątkowo brzydkie.

Czytaj także: Czy sztuczna inteligencja w przyszłości będzie sama projektowała budynki?

Wyzwania, z którymi trzeba się było zmierzyć

550 Spencer to pierwszy tego typu budynek w Australii, która ostatnio coraz więcej uwagi poświęca prośrodowiskowym rozwiązaniom w budownictwie. Jednym z większych wyzwań będzie konieczność dostarczenia wszystkich paneli, które zostaną wyprodukowane przez niemiecką firmę Avancis.

Kolejnym wyzwaniem, z którym już musieli zmierzyć się twórcy, było to, że fasada nie uzyskała australijskiego certyfikatu bezpieczeństwa i nie mogła być użyta do budowy. Kennon postanowił więc sprowadzić 40 sztuk paneli, zbudować replikę fasady i ją... podpalić. Testy przeprowadzone z ekspertami odpowiednio udokumentowano, co pozwoliło na uzyskanie odpowiednich zgód.

Zalety zastosowanej technologii

Cała fasada budynku ma generować 142 kWp energii (wyjaśnienie jednostki niżej). Typowa instalacja domowa generuje 3-6 kWp. To znaczy, że wyprodukowane zostanie więcej energii, niż obiekt będzie w stanie zużyć.

kWp, czyli kilowatt peak lub kilowatopik to jednostka używana w fotowoltaice. Oznacza wydajność paneli fotowoltaicznych w tzw. normalnych warunkach pomiarowych. 142 kWp odpowiada 142 000 kWh.

Według twórców pozwoli to ograniczyć emisję nawet 70 ton dwutlenku węgla rocznie. Dzięki temu, że panele będą zintegrowane z fasadą, przestrzeń na dachu będzie przeznaczona na ogród dla pracowników biurowca.

Ukończenie planowane jest na połowę 2023 roku.

Czytaj także:

Sztuczne liście wytworzą ekologiczne paliwo i to... na środku oceanu

Czy czeka nas świat drapaczy chmur z... drewna? W planach coraz wyższe konstrukcje

Chińczycy wybudują zieloną oazę w szarej betonowej dżungli

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: panele słoneczne | energia słoneczna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy