Czy sztuczna inteligencja w przyszłości będzie sama projektowała budynki?

A gdyby tak wprowadzić potrzebne dane do programu, który na ich podstawie wygeneruje kilka przykładowych projektów budynku wraz z pełną dokumentacją techniczną potrzebną do budowy? Okazuje się, że to nie taka daleka przyszłość. Sztuczna inteligencja już to zrobiła. Projekty robią wrażenie.

Sztuczna inteligencja potrafi tworzyć niezwykłe konstrukcje
Sztuczna inteligencja potrafi tworzyć niezwykłe konstrukcjeStephen CoorlasYouTube

Nowe możliwości projektowania pozwalają architektom urzeczywistniać swoje wizje i wznosić coraz bardziej widowiskowe konstrukcje. Stephen Coorlas, architekt i założyciel własnej pracowni Coorlas Architects w Chicago postanowił odkryć, jak można wytrenować sztuczną inteligencję, aby sama tworzyła projekty budynków i ich wizualizacje. Wykorzystał w tym celu płatną aplikację w chmurze o nazwie Midjourney.

Midjourney - sztuka z komputera

Midjourney to laboratorium badawcze, a zarazem nazwa programu sztucznej inteligencji, która tworzy obrazy z opisów tekstowych.

Wystarczy opisać, co ma przedstawiać wygenerowany obraz, przy czym czasem można się zainspirować, określając, że np. obiekt ma być podobna do wieży Eiffla, a kwiaty mają być w tylu Słoneczników van Gogha. Po chwili otrzymujemy cztery automatycznie wygenerowane propozycje.

Midjourney dla architektów

Stephen Coorlas postanowił wykorzystać opis tekstowy to stworzenia tradycyjnego projektu budowlanego domu z betonowych prefabrykatów. Następnie próbował te projekty ożywić dzięki narzędziom animacji online.

Potencjał projektowania generatywnego

Dzięki powszechnemu wykorzystaniu sztucznej inteligencji w budownictwie rolą architekta byłoby wprowadzenie odpowiednich parametrów, a następnie jednym kliknięciem pozyskanie wielu propozycji.

To tak zwane projektowanie generatywne.

Powstały projekt mógłby być następnie udoskonalony przez architekta czy zmodyfikowane do wymogów lub życzeń klienta.

Projektowanie generatywne ma przed sobą pewien potencjał. Projektant ma ograniczone możliwości i czas. Program może w tym samym czasie wygenerować co najmniej kilka różnych projektów, a może i każdy projekt w różnych wariacjach. To nieograniczone możliwości.

Projekt budynku wykonany przez sztuczną inteligencjęStephen CoorlasYouTube
Projekt budynku wykonany przez sztuczną inteligencjęStephen CoorlasYouTube
Projekt budynku wykonany przez sztuczną inteligencjęStephen CoorlasYouTube

Czy komputer zastąpi architekta?

Chociaż technologia może pozwolić na generowanie licznych projektów, to praca inżyniera z pewnością nie straci na znaczeniu. Może zmienić się najwyżej zakres obowiązków.

Czytaj także:

Rolnik z Iraku gwiazdą internetu. Uczy jak prowadzić gospodarstwoINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas