Polska firma stworzyła innowacyjne i wydajne solarne szyby do samochodów i domów

Innowacyjne szyby będą produkowały zieloną energię elektryczną na potrzeby zasilenia energochłonnych urządzeń zainstalowanych na pokładach samochodów. Dzięki nim jakość podróżowania znacznie wzrośnie.

Polska firma stworzyła innowacyjne i wydajne solarne szyby do samochodów i domów
Polska firma stworzyła innowacyjne i wydajne solarne szyby do samochodów i domówGeekweek

Firma ML System zaprojektowała i przygotowała specjalne szkło laminowane, które zostanie uzupełnione grawerem laserowym lub nanowarstwą z kropek kwantowych. Solarne szyby będą produkowały energię do zasilenia klimatyzacji na postoju, elektroniki, naszego smartfona, a także LED-owych świateł mijania.

Transparentne ogniwa fotowoltaiczne są przyszłością motoryzacji. Nowe pojazdy są coraz bardziej naszpikowane najnowocześniejszą elektroniką, a zasilanie jej wymaga energii, która obecnie dostarczana jest z akumulatorów zasilanych pracą silnika i spalaniem paliw kopalnych. Bez znaczenia jest fakt, czy mamy do czynienia z samochodem o napędzie spalinowym czy elektrycznym. W grę obecnie wchodzi ropa i węgiel.

Polacy chcą swoim wynalazkiem odmienić tę smutną rzeczywistość. Inżynierowie z firmy ML System podkreślają, że solarne szyby działają zarówno podczas jazdy, jak i postoju. Warunkiem jest tylko to, by samochód znajdował się w zasięgu promieni słonecznych. Im jest ich więcej, tym więcej czystej energii będzie zasilało pojazd. Co ciekawe, fotowoltaiczne szyby sprawiają też, że samochód mniej będzie nagrzewał się na pełnym Słońcu.

„Kropki kwantowe absorbują więcej i w szerszym zakresie aniżeli najbardziej popularny półprzewodnik w fotowoltaice, czyli krzem. Ponadto nie tracą sprawności z upływem czasu i są odporne na warunki atmosferyczne. I przede wszystkim mogą być zupełnie transparentne. Kropki kwantowe są stabilniejsze, a to oznacza, że nie ulegają degradacji, mogę być całkowicie przezierne lub mieć ustalony kolor co w przypadku materiału perowskitowego jest niemożliwe, nie muszą zawierać pierwiastków szkodliwych” - możemy przeczytać na stronie firmy ML System.

Wspaniałą wiadomością może być fakt, że w upalne i słoneczne dni panele dostarczą darmowej energii do zasilenia systemu klimatyzacji, dzięki czemu zanim wybierzemy się w podróż pojazdem, wejdziemy już do chłodnego jego wnętrza. Projekt Polaków otrzymał już prawie 17 milionów złotych dofinansowania od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Firma ML System nie skupia się tylko i wyłącznie na dostarczeniu solarnych szyb do samochodów. Niebawem pojawią się również szyby do wykorzystania w oknach domów, mieszkań, a nawet biurowcach. Układy mogą dostarczyć od 100 do 400 W/m2.

Źródło: GeekWeek.pl/ML System / Fot. ML System

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas