22. urodziny Kosmicznego Teleskopu Hubble'a

Dzisiaj mija 22. rocznica umieszczenia na orbicie okołoziemskiej Kosmicznego Teleskopu Hubble'a (HST).

Dokładnie 24 kwietnia 1990 roku, podczas misji STS-31 na orbitę okołoziemską przez prom kosmiczny Discovery wyniesiony został teleskop nazwany na cześć amerykańskiego astronoma Edwina Hubble'a. Od tego momentu stał się jednym z najważniejszych i najczęściej używanych przyrządów przez astronomów.

Teleskop jest umieszczony poza ziemską atmosferą, co daje mu ogromną przewagę nad analogicznymi naziemnymi obiektami. Wiele obserwacji HST okazało się przełomowych dla rozwoju astronomii i kosmologii, pomagając naukowcom na pełniejsze zrozumienie natury wszechświata.

Wykonany przez HST obraz niewielkiego obszaru nieba w gwiazdozbiorze Pieca (Ultragłębokie Pole Hubble'a) jest najdalej sięgającym zdjęciem astronomicznym, jakie kiedykolwiek wykonano w świetle widzialnym. Uchwycony jest na nim obszar wszechświata sprzed 13 miliardów lat, zawierający ponad 10 000 galaktyk.

Reklama

Kosmiczny Teleskop Hubble'a będzie działał co najmniej do 2018 roku, kiedy to na orbitę zostanie wyniesiony jego następca - Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy