Reklama

Air Force X-37B nie przerywa tajemniczej misji

Amerykanie przedłużyli pobyt kosmicznego samolotu Air Force X-37B na orbicie Ziemii. Cel lotu jest ściśle tajny, a jaki jest powód przedłużenia misji?

X-37B to mierzący zaledwie 8,9 m wojskowy obiekt, przystosowany do lotów w przestrzeń kosmiczną. Podczas misji wykonuje pomiary i eksperymenty naukowe. Według analityków doskonale sprawdza się również jako szpieg - zbiera cenne informacje, manipuluje przy satelitach oraz dostarcza niewielkie ilości zaopatrzenia do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Najciekawsze jest jednak to, że potrafi spędzić na orbicie znacznie więcej czasu, niż podają oficjalne dane.

Kosmiczny samolot za miliard dolarów został zaprojektowany tak, aby bez konieczności lądowania mógł znajdować się w przestrzeni przez 270 dni. Powód, dla którego Amerykanie nie ściągają go na Ziemię jest ściśle tajny. Nie wiadomo również w jaki sposób obiekt bezpiecznie powróci na pas startowy. Bardzo prawdopodobne, że czerpie energię z promieni słonecznych - dzięki wyposażeniu w odpowiednie panele. To nie zmienia faktu, że nic nie jest w stanie zastąpić paliwa rakietowego potrzebnego do manewrowania pojazdem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama