Reklama

Dron z silnikiem hybrydowym to konieczność

Latające drony to doskonałe narzędzia szpiegowskie, jednak w wielu sytuacjach problemem może okazać się dźwięk silnika. Istnieją wprawdzie ciche, elektryczne, bezzałogowe aparaty latające (BAL-e), jednak ich zasięg jest bardzo niewielki. Jak pogodzić bezszelestne przemieszczanie się z długim lotem?

Próbę znalezienia rozwiązania, pozwalającego BAL-om na zachowanie zarówno dużego zasięgu, jak i możliwości skrytego zbierania danych czy obserwowania jakiegoś obszaru podjęła, w ramach Programu Great Horned Owl, IARPA (Intelligence Advanced Research Projects Activity). Jest to agencja badawcza, podległa Wspólnocie Wywiadu, koordynująca działania wszystkich amerykańskich agencji wywiadowczych.

Owocem pracy inżynierów z IARPA ma być BAL - trudny do wykrycia nie tylko ze względu na niewielkie rozmiary, ale również dlatego, że będzie latał nie wydając dźwięków. Do tej pory próbowano to osiągnąć za pomocą napędu elektrycznego. Było to skuteczne rozwiązanie, ale napędzane w taki sposób BAL-e charakteryzują się albo bardzo małym zasięgiem albo niewielkim udźwigiem.

W obu przypadkach jest to dyskwalifikujące dla sprzętu, który musi dolecieć do celu, transportując możliwie dużo różnego rodzaju czujników. Jak zrobić cichego, przydatnego do szpiegowania BAL-a? Zdaniem IARPA idealnym rozwiązaniem będzie to, które znamy z samochodów - napęd hybrydowy. Wydajny, ale stosunkowo głośny silnik znajdzie zastosowanie podczas dolotu do celu.

Reklama

Gdy pojawi się potrzeba cichego lotu, wystarczy przełączyć BAL-a na zasilanie elektryczne. Co więcej, tradycyjny napęd będzie mógł być używany do doładowywania akumulatorów, co znacznie zwiększy funkcjonalność urządzenia.

To, co wydaje się w teorii dość proste, w praktyce wymaga pokonania wielu przeszkód. Poza samym dźwiękiem silnika trzeba poradzić sobie również z odgłosami wirującego śmigła i świstem powietrza, jednak docelowo IARPA chce skonstruować ultracichego BAL-a, którego nie da się usłyszeć nawet z małej odległości.

Łukasz Michalik

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: dron | silnik elektryczny | napęd hybrydowy

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy