Eterna – pionierzy zegarmistrzostwa od 1856 roku

Eterna oznacza wieczność, a każdy z zegarków oznaczony logiem tej marki, łączy w sobie wybiegające przed szereg innowacje techniczne i wzornicze, z precyzją klasycznej sztuki zegarmistrzowskiej, więc nazwa ta doskonale identyfikuje się z jej wyrobami. Ta kombinacja, stosowana w idealnych proporcjach przetrwa każda próbę czasu i jest w sercach pracowników marki już od ponad 150 lat.

z
zINTERIA.PL/materiały prasowe
Siedziba firmy EternaINTERIA.PL/materiały prasowe

Przekonanie o ponadczasowości marki dawało jej przedstawicielom siłę pozwalającą stworzyć wiele rozwiązań, które wyprzedzały swoje czasy. Dzisiaj Eterna jest jedną z zaledwie kilku manufaktur tworzących zegarki, która stale usprawnia również ich serca - mechanizmy. Pozostając nieprzerwanie  wierną temu założeniu - łącząc postęp z tradycją, wykorzystując przy tym  przez  lata doskonalony kunszt uzyskuje efekt, który zawsze czynił wyroby marki Eterna jedynymi w swoim rodzaju.

Przypominając historię firmy, która przez cały okres swojego funkcjonowania  szczyci się troską o najwyższą jakość wykonywanych zegarków, firma zaprasza wszystkich do odkrycia niezwykłego połączenia tradycyjnego rzemiosła z innowacyjną technologią, których pierwiastki znaleźć można także w zegarkach tworzących kolekcję marki.

Krótka historia firmy Gdy 7 listopada 1856 roku lekarz, dr Josef Girard oraz nauczyciel Urs Schild zakładali firmę  Dr. Girard & Schild mającą produkować mechanizmy zegarkowe żaden z nich zapewne nie przypuszczał jak bardzo nowa marka wpłynie na losy całego przemysłu zegarmistrzowskiego.

Pomimo przeciwności losu, firma spod znaku "Eterna", która to nazwa po raz pierwszy pojawiła się na tarczy zegarka w 1889 roku, nieustannie  wdrażała kolejne zegarmistrzowskie innowacje. Działo się tak chociażby w 1908 roku gdy marka opatentowała pierwszy zegarek naręczny z budzikiem. Prawdziwą rewolucję przyniósł natomiast rok 1948, kiedy to zaprezentowano legendarny mechanizm Eterna-Matic. 

Jego niezwykłą cechą było zastosowanie łożyska kulkowego dla zamocowania wahnika automatycznego naciągu. Od tamtej pory rozwiązanie takie stało się standardem dla wszystkich  "automatów", a pięć kulek przekształciło się w doskonale rozpoznawalne logo Eterny.

Reklama marki EternaINTERIA.PL/materiały prasowe

Technologiczne rewolucje

Technologiczne rewolucje od zawsze towarzyszyły Eternie, dlatego gdy w 1932 roku podzielono firmę na część zajmującą się produkcją kompletnych zegarków oraz drugą produkującą same mechanizmy zegarkowe, ta ważna cecha jakościowa firmy została utrzymana dla obydwu nowoutworzonych zakładów. ETA (jak nazwano część produkującą mechanizmy oferowane także innym producentom zegarków) wciąż pozostaje liderem wśród firm dostarczających gotowe mechanizmy, a co równie ważne, robi to dla  producentów zegarków ze wszystkich przedziałów cenowych.

Eterna dominowała jednak nie tylko na polu innowacyjnych technologii zegarkowego wnętrza, gdyż równie istotnym dla twórców zegarków z zakładów z Grenchen był wygląd zewnętrzny zegarków. Dowodem takiego podejścia producenta są choćby najmniejsze i najcieńsze zegarki zaprezentowane na przestrzeni lat. W 1958 roku wprowadzono do produkcji Eterna-Matic Golden Heart.

Czasomierz ten był wyposażony w najmniejszy w owym czasie mechanizm z automatycznym naciągiem poruszany złotym wahnikiem. W 1962 roku Eterna zaprezentowała zegarek Eterna-Matic 3000, będący najcieńszym, męskim zegarkiem naręcznym tamtego okresu. Trend ten był kontynuowany, czego przykładem był choćby stworzony w 1976 roku model Eterna Royal Quartz Kon Tiki. W 1979 roku Eterna zadziwiła świat czasomierzem Eterna Linea Quartz Squelette o grubości 1.5 mm oraz Estrellita Quartz, którego mechanizm ważył zaledwie 1.06 grama. W 1980 roku za zegarek, którego koperta mierzyła jedynie 0,98mm grubości firma otrzymała nagrodę Grand Prix de l`Excellence Europeenne.

Zegarek EternalINTERIA.PL/materiały prasowe

Eterna to także firma, której zegarki niejednokrotnie udowodniły swoją ponadprzeciętną wytrzymałość. Tak było przykładowo w roku 1947 kiedy to Norweg Thor Heyerdahl wyruszył w swoją legendarną ekspedycję Kon-Tiki. Wyprawa ta, miała na celu obalenie dotychczasowych teorii dotyczących sposobu zasiedlenia wysp Polinezji. W rejs ten wypłynęły również zegarki Eterny wywiązując się doskonale z postawionego przed nimi zadania precyzyjnego odmierzania czasu w trudnych warunkach. Wyprawę tę na cześć boga słońca Inków nazwano KonTiki, co w konsekwencji spowodowało przyjęcie tejże nazwy dla  najbardziej sportowej linii zegarków Eterny.

Czerpiąc z tych ogromnych tradycji Eterna weszła w nowe tysiąclecie tworząc kolejne niezapomniane dzieła, jak chociażby model Porsche Design “Indicator" z 2004 roku. Dynamiczny rozwój trwa także w zakresie konstrukcji mechanizmów, czego przykładem jest własny wyrób oznaczony jako  kaliber 3800 z 2007 roku. Również pewnego rodzaju rewolucją technologiczną jest na pewno rozwiązanie Spherodrive, którym Eterna udowadnia, że wciąż podąża ścieżką obraną przez swych założycieli w 1857 roku.

Patryk Kozak

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas