Finał Intel Business Challenge Europe - pomysły warte fortunę

Kto w Europie może okazać się następnym Gatesem lub Jobsem? Potencjalnych kandydatów poznaliśmy podczas finału konkursu technologicznego Intel Business Challenge Europe 2012 w Sopocie.

Zwycięzcy Intel Business Challenge mieli do zgranięcia pulę 50 tys. dolarów
Zwycięzcy Intel Business Challenge mieli do zgranięcia pulę 50 tys. dolarówINTERIA.PL

Finał Intel Business Challenge Europe 2012

Kto w Europie może okazać się następnym Gatesem lub Jobsem? Potencjalnych kandydatów poznaliśmy podczas finału konkursu technologicznego Intel Business Challenge Europe 2012 w Sopocie.

Projekt ułatwiający proces rehabilitacjiINTERIA.PL
IRSee z Danii - projekt to metoda ułatwiająca monitorowanie zanieczyszczeń w fabrykachINTERIA.PL
Projekt... ręcznika odpornego na wodę (tak!). W sam raz do... gry w golfaINTERIA.PL
Rozszerzona rzeczywistość w reklamie internetowejINTERIA.PL
Przyszłość budowania domów - mieszkania, które można złożyć samemuINTERIA.PL
GoFix - polski projekt autorstwa Ejsak GroupINTERIA.PL
Gala finałowa - na której pojawił się m.in. Jerzy Buzek oraz Henryka BochniarzINTERIA.PL
Nie mogło zabraknąć projektów korzystających z KinectaINTERIA.PL

Zwycięzcą tegorocznej edycji Intel Business Challenge Europe 2012 został projekt Biosyntia. Ekipa z Danii wróci do domu z nagrodą pieniężną o wysokości 25 tys. dolarów. Wezmą także udział w światowych finałach Intel Business Challenge w listopadzie w Uniwersytecie w Berkley. - Ciężko pracowaliśmy nad naszym projektem, wierzymy w jego sukces na rynku światowym - powiedział z radością Andreas Laustsen.

Pomysły na przyszłość

Ich projekt ma dostarczyć firmą produkującym chemikalia, poprzez system licencji, specjalnie stworzone hodowle komórkowe, które nie tylko ułatwią i przyspieszą produkcję, ale także uczynią ją znacznie bardziej przyjazną środowisku. Sędziowie konkursu uznali właśnie ten projekt za najbardziej perspektywiczny. Według ich założeń, Biosyntia w przeciągu 6 lat zarobi ponad 80 mln dolarów. A to dopiero początek.

Do Kalifornii, kolebki technologii, polecą także cztery inne zespoły, które zajęły kolejne miejsca. Drugie miejsce i czek na 15 tys. dolarów przypadło zespołowi Imagga z Bułgarii. Ich projekt to innowacyjne podeście do tagowania i sortowania zebranych przez nas zdjęć.

Prezentacja zwycięskiego projektu:

Trzecie miejsce, ex aequo otrzymał zespół IRSee z Danii oraz Black Silicon Solar ze Szwecji. Oba zespoły otrzymały po 5 tys. dolarów. Pierwszy projekt to metoda ułatwiająca monitorowanie zanieczyszczeń w fabrykach. Chociaż zespół jest z Danii, jednym z jego członków jest Polka, Monika Luniewska urodzona w Łodzi. Natomiast projekt ze Szwecji ma ulepszyć metodę tworzenia paneli słonecznych.

Projekt Black Silicon Solar

Nagrodę inwestorów otrzymał zespół Smart Switch z Francji - ich projekt umożliwia bezprzewodowe włączanie i wyłączenie światła. - Poziom prezentowanych projektów jest coraz większy z roku na rok. Jury miało problemy z wyłonieniem najlepszych z najlepszych - powiedział INTERIA.PL Marcin Hejka, dyrektor zarządzający Intel Capital.

Europy inwazja na Kalifornię

- Europa potrzebuje innowacji. Potrzebuje ludzi takich, ja właśnie wy - powiedział podczas finału Intel Business Challenge Jerzy Buzek. Europejski finał konkursu odbył się w Sopocie jako wydarzenie towarzyszące Europejskiemu Forum Nowych Idei (EFNI), organizowanemu przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Zatem europejscy finaliści konkursu stanowili "pragmatyczne" ramię teoretycznych rozmów o tym, w którym kierunku powinna zmierzać Europa.

INTERIA.PL

Co należy zrobić, aby wziąć udział w Intel Business Challenge Europe w następnym roku? - Trzeba zidentyfikować rynkową potrzebę lub realny problem, taki, za którego rozwiązanie ludzie będą gotowi zapłacić - tłumaczy w rozmowie z INTERIA.PL Marcin Hejka. Jak się jednak okazuje, to nie wystarczy. Powód jest oczywisty. - Sam pomysł nie wystarczy, konkurencja jest bardzo wymagająca i trzeba być naprawdę dobrym, aby odnieść sukces. Czy to w konkursie, czy w biznesie - podsumowuje Hejka.

Polacy w tym roku nie znaleźli się w czołówce konkursu. Rok temu mieliśmy drugie miejsce. Z 24 finalistów tylko jeden zespół reprezentował biało-czerwone barwy - Ejsak Group. Ich projekt GoFix w kreatywny sposób wykorzystuje kamerkę internetową, przekształcając ją w kontroler ruchowy. Takie rozwiązanie może znaleźć zastosowanie w reklamie, zarówno skierowanej do pojedynczego klienta, jak i całej grupy odbiorów, która wspólnie - na przykład w kinie - steruje poczynaniami bohatera na ekranie. - Udział w finale konkursu Intela od razu dał nam korzyści - powiedział INTERIA.PL Arkadiusz Ejsak. - Po umieszczeniu w ofercie firmy informacji o tym, że dotarliśmy do finału, klienci, którym składamy ofertę, odzywają się praktycznie od razu - dodaje. Arkadiusz Ejsak planuje kontynuować rozwój swojego projektu, niezależnie od miejsca w Intel Challenge.

- Wszyscy finaliści są zwycięzcami. Mam nadzieję, że zobaczymy się za rok na kolejnym finale - podsumowała Henryka Bochniarz, prezes Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Laureaci Intel Global Challenge będą rywalizowali w Berkley o nagrody pieniężne w wysokości 100 tys. dolarów oraz zyskają możliwość "sprzedania" swoich pomysłów inwestorom z Krzemowej Doliny.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas