Finał Intel Business Challenge Europe - pomysły warte fortunę

Kto w Europie może okazać się następnym Gatesem lub Jobsem? Potencjalnych kandydatów poznaliśmy podczas finału konkursu technologicznego Intel Business Challenge Europe 2012 w Sopocie.

Zwycięzcy Intel Business Challenge mieli do zgranięcia pulę 50 tys. dolarów
Zwycięzcy Intel Business Challenge mieli do zgranięcia pulę 50 tys. dolarówINTERIA.PL

Pomysły na przyszłość

Ich projekt ma dostarczyć firmą produkującym chemikalia, poprzez system licencji, specjalnie stworzone hodowle komórkowe, które nie tylko ułatwią i przyspieszą produkcję, ale także uczynią ją znacznie bardziej przyjazną środowisku. Sędziowie konkursu uznali właśnie ten projekt za najbardziej perspektywiczny. Według ich założeń, Biosyntia w przeciągu 6 lat zarobi ponad 80 mln dolarów. A to dopiero początek.

Do Kalifornii, kolebki technologii, polecą także cztery inne zespoły, które zajęły kolejne miejsca. Drugie miejsce i czek na 15 tys. dolarów przypadło zespołowi Imagga z Bułgarii. Ich projekt to innowacyjne podeście do tagowania i sortowania zebranych przez nas zdjęć.

Prezentacja zwycięskiego projektu:

Trzecie miejsce, ex aequo otrzymał zespół IRSee z Danii oraz Black Silicon Solar ze Szwecji. Oba zespoły otrzymały po 5 tys. dolarów. Pierwszy projekt to metoda ułatwiająca monitorowanie zanieczyszczeń w fabrykach. Chociaż zespół jest z Danii, jednym z jego członków jest Polka, Monika Luniewska urodzona w Łodzi. Natomiast projekt ze Szwecji ma ulepszyć metodę tworzenia paneli słonecznych.

Projekt Black Silicon Solar

Nagrodę inwestorów otrzymał zespół Smart Switch z Francji - ich projekt umożliwia bezprzewodowe włączanie i wyłączenie światła. - Poziom prezentowanych projektów jest coraz większy z roku na rok. Jury miało problemy z wyłonieniem najlepszych z najlepszych - powiedział INTERIA.PL Marcin Hejka, dyrektor zarządzający Intel Capital.

Europy inwazja na Kalifornię

- Europa potrzebuje innowacji. Potrzebuje ludzi takich, ja właśnie wy - powiedział podczas finału Intel Business Challenge Jerzy Buzek. Europejski finał konkursu odbył się w Sopocie jako wydarzenie towarzyszące Europejskiemu Forum Nowych Idei (EFNI), organizowanemu przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Zatem europejscy finaliści konkursu stanowili "pragmatyczne" ramię teoretycznych rozmów o tym, w którym kierunku powinna zmierzać Europa.

W europejskich finałach uczestniczyły 24 drużyny
INTERIA.PL

Co należy zrobić, aby wziąć udział w Intel Business Challenge Europe w następnym roku? - Trzeba zidentyfikować rynkową potrzebę lub realny problem, taki, za którego rozwiązanie ludzie będą gotowi zapłacić - tłumaczy w rozmowie z INTERIA.PL Marcin Hejka. Jak się jednak okazuje, to nie wystarczy. Powód jest oczywisty. - Sam pomysł nie wystarczy, konkurencja jest bardzo wymagająca i trzeba być naprawdę dobrym, aby odnieść sukces. Czy to w konkursie, czy w biznesie - podsumowuje Hejka.

- Wszyscy finaliści są zwycięzcami. Mam nadzieję, że zobaczymy się za rok na kolejnym finale - podsumowała Henryka Bochniarz, prezes Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Laureaci Intel Global Challenge będą rywalizowali w Berkley o nagrody pieniężne w wysokości 100 tys. dolarów oraz zyskają możliwość "sprzedania" swoich pomysłów inwestorom z Krzemowej Doliny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas