Jaki smartwatch najlepszy do pomiarów EKG? Mamy wyniki testów

Smartwatche potrafią wykonywać obecne proste elektrokardiogramy, co może nawet przyczynić się do uratowania czyjegoś życia. Zastanawialiście się nad tym, który zegarek robi najlepsze pomiary EKG? Sprawdzili to szwajcarscy specjaliści, którzy przebadali pod tym kątem smartwatche kilku popularnych marek.

Smartwatche z roku na rok oferują coraz to więcej funkcji. Już kilka lat temu pierwsze z nich otrzymały możliwość wykonania prostego badania EKG, co pozwala na przykład na wykrycie migotania przedsionków. Zastanawialiście się nad tym, które z zegarków są pod tym względem najlepsze? Pewne odpowiedzi na to pytanie przynosi nam badanie przeprowadzone w szpitalu uniwersyteckim w Bazylei w Szwajcarii.

Reklama

Najlepszy smartwatch do EKG to Apple Watch

Badania przeprowadzone w bazylejskim szpitalu polegały na stworzeniu grup ludzi, którzy następnie zajmowali się interpretacją wyników badań EKG robionych z użyciem różnych smartwatchy. Wykorzystano tu zegarki Apple Watch, Fitbit, Sense, KardiaMobile, Samsung Galaxy Watch i Withings ScanWatch. Jaki był efekt końcowy?

Okazało się, że Apple Watch dostarczył najlepsze dane związane z odczytami EKG. W przypadku jakości opowiedziało się za nimi 45 proc. z osób biorących udział w testach. Natomiast 50 proc. uczestników badania stwierdziło, że smartwatche z systemem watchOS dostarczają najczytelniejsze dane.

Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku wykrywania migotania przedsionków Apple Watche nie okazały się być skuteczniejsze od produktów konkurencji. Tutaj wszystkie z testowanych urządzeń radziły sobie na podobnym poziomie, co z pewnością warto mieć na uwadze.

Zegarek nie zastąpi profesjonalnego sprzętu do elektrokardiogramu

Pamiętajmy o tym, że profesjonalne badania EKG robi się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, którego działanie opiera się na przewodach przyczepianych do człowieka. Smartwatch nie jest w stanie wykonać tak dobrego elektrokardiogramu, gdyż jego czujniki są prostsze. Co nie zmienia faktu, że inteligentne zegarki mogą pomóc we wczesnym wykryciu nieprawidłowości serca i dać użytkownikowi znać, że powinien udać się do lekarza, który przeprowadzi dokładniejsze badania. W ten sposób może zostać uratowane czyjeś życie i relacje różnych ludzi noszących smartwatche pokazują, że tak rzeczywiście bywało. Dobrym przykładem jest tutaj historia Amerykanina Wesleya Hilliarda, który dowiedział się o problemach z sercem dzięki Apple Watchowi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: smartwatch | EKG | Apple | Apple Watch
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy