Krótka historia Księżyca uchwycona na filmie

Obserwując Księżyc na nocnym niebie, nie da się oprzeć wrażeniu, że nasz satelita jest niezmienny. Często zapominamy jednak, że od jego uformowania minęło 4,5 miliarda lat i przez ten czas działo się naprawdę wiele. Jak zmieniał się najbliższy sąsiad naszej planety przez całą swoją historię?

Choć dziś na temat Księżyca wiemy znacznie więcej niż pierwsi jego obserwatorzy, powstanie naszego satelity owiane jest tajemnicą. Wśród dyskusji naukowców przeważa teoria o wielkim zderzeniu proto-Ziemi z innym ciałem niebieskim wielkości Marsa. Z tej wielkiej kolizji miałaby powstać Ziemia oraz krążący wokół niej satelita. Choć równie dobrze Ziemia mogła mieć dwa księżyce.

Dalsze dzieje odsłania przed nami dokładna obserwacja jego powierzchni. Morza, których na srebrnym globie dopatrywali się starożytni, to wielkie kratery i pola zastygłej magmy - pozostałości po 4,5 miliarda lat kolizji i bombardowań. Niegdyś gładka powierzchnia Księżyca pokryta została dziesiątkami mniejszych i większych śladów po uderzaniach. Co ciekawe, takich kraterów nie ma prawie w ogóle na niewidocznej stronie Księżyca i na razie nie wiadomo, dlaczego została ona oszczędzona.

Dzięki sondzie Lunar Reconnaissance Orbiter, która od trzech lat obserwuje satelitę, NASA mogła przygotować niezwykłą animację obrazującą żywot Księżyca. Ponad 4,5 miliarda lat skrócono do ledwie 2,5 minuty. Zresztą, zobaczcie sami.

Reklama

Grzegorz Nowak

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Działo się | 'Działo się' | Księżyc | księżyce | NASA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama