Magnetyczne bakterie przyszłością dysków twardych
Współczesna nauka nie ukrywa, że naśladuje przyrodę na każdym możliwym kroku. Brytyjsko-japoński zespół badawczy pracuje właśnie nad wykorzystaniem bakterii żelazowych do stworzenia ultraszybkiego dysku twardego dla komputerów przyszłości.
Międzynarodowy projekt to wynik współpracy badaczy z Uniwersytetu w Leeds i Tokijskiego Uniwersytetu Rolnictwa i Technologii. Bakterie, o których mowa to przedstawiciele gatunku Magnetospirillum magneticum, żyjące w ubogim w tlen środowisku wodnym, które przyjmują żelazo jako pokarm. Posiadają one magnetosomy - organelle zawierające magnetyt - co pozwala im poruszać się zgodne z liniami pola magnetycznego Ziemi.
Badacze są przekonani, że sposób w jaki bakterie gromadzą, kształtują i układają wewnątrz swojego ciała swoiste nanomagnesy, mógłby zostać wykorzystany przy tworzeniu niezwykle szybkich dysków twardych. Te z kolei mogą stać się podstawą dla zminiaturyzowanych komputerów przyszłości.
Warto zaznaczyć, że naukowcom udało się odtworzyć proces kształtowania się biomagnesów poza organizmem bakterii. Jeżeli technologia ta okaże się skuteczna, komputery przyszłości mogą mieć w sobie więcej mikrobów niż te obecne. Tyle że żywych.