Skała sprzed 2,35 miliarda lat zmienia wiedzę o historii Księżyca
Meteoryt księżycowy odnaleziony w Afryce rzuca nowe światło na historię naturalnego satelity Ziemi. Skała licząca ponad 2 miliardy lat wyróżnia się składem chemicznym i daje naukowcom wgląd w dzieje Księżyca. Wyniki badań nad znaleziskiem mogą pomóc w planowaniu kolejnych misji kosmicznych.

Meteoryt, który wypełnia gigantyczną lukę na temat wiedzy o Księżycu
Niepozorna skała znaleziona w Afryce może kompletnie wywrócić nasze dotychczasowe wyobrażenia o historii Księżyca. Mowa o rzadkim meteorycie księżycowym, który - jak wykazali brytyjscy naukowcy - liczy sobie aż 2,35 miliarda lat. O znalezisku opowiedziano niedawno w trakcie wydarzenia Goldschmidt, jednej z najważniejszych konferencji geochemicznych na świecie.
I nic dziwnego, że ważący 311 gramów obiekt przyciągnął tak dużą uwagę - bowiem meteoryt znany jako "Northwest Africa 16286" wypełnia gigantyczną lukę w księżycowym archiwum, jako próbka z konkretnego okresu. Meteoryt wyróżnia nie tylko jego wiek, ale i nietypowy profil geochemiczny - inny niż wszystko, co do tej pory przywiozły na Ziemię misje księżycowe.
Wyróżnia go wiek i skład chemiczny. Northwest Africa 16286 jest wyjątkowy
Najnowsze analizy chemiczne sugerują, że znaleziony w 2023 r. w Afryce "Northwest Africa 16286" powstał z rozżarzonej lawy, która niegdyś wylała się z wnętrza Księżyca i zastygła na jego powierzchni. Skała ta, zawierająca wyraźne kryształy oliwinu, jest rodzajem księżycowego bazaltu wulkanicznego - a to w połączeniu z jej wiekiem sugeruje, żeKsiężyc był aktywny wulkanicznie miliony lat dłużej, niż wcześniej sądzono. Badania sugerują, że Księżyc miał wewnętrzne źródła ciepła, które utrzymywały jego aktywność wulkaniczną przez długi czas.
- Ta konkretna skała dostarcza nowych informacji na temat tego, kiedy i jak na Księżycu miała miejsce aktywność wulkaniczna. Wciąż wiele pozostaje do odkrycia na temat geologicznej przeszłości Księżyca, a dzięki dalszym analizom mającym na celu ustalenie jej pochodzenia na powierzchni, skała ta będzie wskazówką, gdzie lądować w przyszłych misjach poboru próbek - podano podczas konferencji.
Fascynujący zbieg okoliczności. Cenny księżycowy odłamek
"Skały księżycowe pochodzące z misji dostarczają nam fantastycznych informacji, ale ich występowanie ogranicza się do obszarów bezpośrednio otaczających miejsca lądowania misji. Z kolei meteoryty księżycowe mogą być wyrzucane z kraterów uderzeniowych, które mogą występować w dowolnym miejscu na powierzchni Księżyca", wyjaśnił dr Joshua Snape, pracownik naukowy Uniwersytetu w Manchesterze w Wielkiej Brytanii, prezentując wyniki badań na tegorocznej konferencji Goldschmidt, podaje "Science Daily" za Europejskim Stowarzyszeniem Geochemii.
Istnieje pewien zbieg okoliczności związany z tą próbką; po prostu spadła na Ziemię i ujawnia sekrety geologii Księżyca bez konieczności ponoszenia ogromnych kosztów misji kosmicznej
Odkrycie może pomóc w planowaniu przyszłych misji księżycowych i dostarczyć nowych informacji o geologicznej przeszłości Księżyca. Pełne wyniki badań mają pojawić się w tym roku na łamach jednego z pism naukowych.