Niesamowite plany NASA z lat 70.

W latach 70. ludzkość planowała skolonizować kosmos. Z tych niesamowitych marzeń ostało się wiele planów - w tym bardzo ciekawa galeria szkiców koncepcyjnych.

Otoczenie stacji z kolonią w kształcie cylindra - projekt z lat 70.
Otoczenie stacji z kolonią w kształcie cylindra - projekt z lat 70.materiały prasowe

Niesamowite plany NASA z lat 70.

"Ludzkość ma moc by wypełnić cały wszechświat życiem. Dzisiaj Układ Słoneczny składa się z plazmy, pyłu, skał i promieniowania, z niewielką ilością życia na trzeciej planecie od Słońca. Możemy to zmienić". Tak brzmiało motto jednej z najbardziej spektakularnych misji w dziejach ludzkości. W latach 70. XX wieku, fizyk Gerard O'Neill we współpracy z naukowcami z NASA Ames Research Center i Stanford University przedstawił projekt ogromnego statku orbitalnego, zbudowanego z licznych pomniejszych kolonii. Statek-stacja miałby być miejscem pracy i życia ponad 10 000 osób, a w dalszej perspektywie stanowić bazę wypadową do dalszych podróży kosmicznych. Niestety, ze względu na przeogromne koszty budowy obiektu, projekt został anulowany. Pozostały jednak szkice koncepcyjne, które nawet teraz, po ponad 30 latach wyglądają imponująco. Być może to nimi inspirowała się ekipa z BioWare projektująca Cytadelę do Mass Effecta.

Przekrój położonych obok siebie sfer Bernala eksponujący ich wnętrze.materiały prasowe
Mieszkańcy kolonii w pracy.materiały prasowe
Przekrój sfery Bernala ujawniający jej wnętrze.materiały prasowe
Sfera Bernala to typ środowiska kosmicznego do długotrwałego zamieszkania, zaproponowany po raz pierwszy w 1929 roku przez Hohna Desmonda Bernala.materiały prasowe
Fotografia modelu sfery Bernala.materiały prasowe
Wnętrze zawierające samolot napędzany przez człowieka.materiały prasowe
Wygląd zewnętrzny kilku sąsiednich kolonii.materiały prasowe
Kolonia toroidalna.materiały prasowe
Wnętrze kolonii toroidalnej.materiały prasowe
Otoczenie stacji z kilkoma koloniami w kształcie cylindra.materiały prasowe
Wnętrze stacji zawierające chmury i roślinność.materiały prasowe
Część obręczy zawierająca pobliskie statki kosmiczne.materiały prasowe
Wnętrze z długim mostem wiszącym.materiały prasowe
Wnętrze cylindrycznej kolonii z ogromnymi oknami na przestrzeń kosmiczną.materiały prasowe
Przekrój przez kolonię toroidalną, eksponujący jej wnętrze.materiały prasowe
Otoczenie stacji z kolonią w kształcie cylindra.materiały prasowe

W latach 70. XX wieku, fizyk Gerard O'Neill we współpracy z naukowcami z NASA Ames Research Center i Stanford University przedstawił projekt ogromnego statku orbitalnego, zbudowanego z licznych pomniejszych kolonii. Statek-stacja miałby być miejscem pracy i życia ponad 10 000 osób, a w dalszej perspektywie stanowić bazę wypadową do dalszych podróży kosmicznych. Niestety, ze względu na przeogromne koszty budowy obiektu, projekt został anulowany. Pozostały jednak szkice koncepcyjne, które nawet teraz, po ponad 30 latach wyglądają imponująco. Zapraszamy do ich oglądnięcia - galerię znajdziecie obok, albo pod tym linkiem.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas