Nikola Tesla w 1926 roku przewidział powstanie smartfonów

W czasie swojego życia Nikola Tesla był niedoceniany, mimo iż w jego notatkach często pojawiały się iście futurystyczne pomysły. Okazuje się, że jednym z nich był smartfon, którego powstanie Tesla przewidział w 1926 r.

Nikola Tesla nie tylko chciał przesyłać bezprzewodowo energię. Przepowiedział także powstanie smartfonó
Nikola Tesla nie tylko chciał przesyłać bezprzewodowo energię. Przepowiedział także powstanie smartfonó123RF/PICSEL

Nikola Tesla, mimo iż intelektualnie górował nad innymi wynalazcami swojej epoki, przez lata pozostawał w cieniu Thomasa Edisona. Do dziś postać ta budzi spore kontrowersje, ale też zauważa się jak wiele świat mu zawdzięcza.Tesla był pochłonięty myślą o całkowitym pozbyciu się przewodów - jego plan wolnej energii wysyłanej na odległość był tym, co mogło (może) całkowicie zmienić oblicze świata. Serbski uczony oczami wyobraźni widział także smartfony, które w 1926 r. opisał w taki sposób:"Gdy technologia bezprzewodowa będzie stosowana idealnie, cała Ziemia zostanie przekształcona w wielki mózg, co w rzeczywistości będzie oznaczać, że wszystkie cząstki tworzą rytmiczną całość. Będziemy w stanie komunikować się ze sobą bez jakichkolwiek opóźnień, bez względu na odległość. Za pośrednictwem telewizji i telefonii będziemy w stanie widzieć i słyszeć się nawzajem tak doskonale, jakbyśmy rozmawiali twarzą w twarz, pomimo dzielących nas tysięcy mil. Urządzenia przez które będziemy w stanie tego dokonywać będą znacznie prostsze i mniejsze od naszych obecnych telefonów. Człowiek będzie mógł je schować w kieszeni kamizelki."Trudno nie potraktować tej wypowiedzi Tesli jak proroctwa. Wszak z urządzeń, o których on wspomina, korzystamy dzisiaj wszyscy.

Nikola Tesla, zdjęcie wykonane w 1890 roku przez Napoleona SaronyWikipedia

Tesla zmarł 7 stycznia 1943 w Nowym Jorku. Jego ciało znaleziono w jednym z nowojorskich apartamentowców. Wszystkie notatki naukowe oraz projekty wynalazcy zostały zarekwirowane przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Przypisuje mu się blisko 300 patentów. Jest on twórcą m.in: baterii słonecznej, turbiny talerzowej, silnika elektrycznego czy autotransformatora. Po wieloletnich potyczkach prawnych Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uznał, że wynalazcą radia jest Tesla, a nie Marconi, którzy skorzystał z rozwiązań genialnego wynalazcy przy realizacji swojego projektu.

Elon Musk, amerykański wynalazca i filantrop, nazwą swoją firmę na cześć Tesli. Obecnie firma Tesla jest uznawana za jedną z najbardziej innowacyjnych i wizjonerskich korporacji świata.

Dzisiaj mija 159. rocznica jego urodzin.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas