Odkurzacze po ekoregulacji: O co chodzi?

1 września 2014 roku weszła w życie ekoregulacja dotycząca odkurzaczy. Nie będą mogły mieć większej mocy silnika niż 1600 W, będą musiały mieć odpowiedni Wskaźnik Zbierania Kurzu oraz obowiązkowe etykiety.

Odkurzacze zostały objęte ekoregulacją UE
Odkurzacze zostały objęte ekoregulacją UEmateriały prasowe

Co się zmieniło i jak od 1 września mamy dokonywać wyboru odkurzacza, o wyjaśnienie poprosiliśmy Izabelę Rogulską, Communication Managera Philips Polska.

Jakie zmiany czekają odkurzacze?

Wszystkie nowe odkurzacze, które będą wprowadzane do obrotu od 1 września 2014 r., na mocy 2 rozporządzenia Unii Europejskiej: nr. 665 - 2013 i 666 - 2013, nie będą mogły mieć większej mocy silnika niż 1600 W (nie dotyczy to odkurzaczy do czyszczenia na mokro, na mokro i sucho, automatycznych, przemysłowych, centralnych, akumulatorowych, do pracy na zewnątrz i froterek do podłóg).

Ekoregulacja wprowadzi też nowy miernik określający efektywność działania odkurzacza, którego określone wartości będą musiały być spełnione przez producentów odkurzaczy przy niezwiększonym zużyciu energii. Tym nowym miernikiem będzie Wskaźnik Zbierania Kurzu (DPU, z angielskiego "dust pick-up", czyli "zbieranie kurzu"), który będzie wynosił minimum 70 proc. na dywanach i 95 proc. na podłogach twardych.

Czym jest Wskaźnik Zbierania Kurzu (DPU)?

Zgodnie z nową regulacją UE jest to standardowy miernik mierzący zdolność odkurzacza do zbierania kurzu. Podstawową funkcją odkurzacza jest zbieranie kurzu, więc Wskaźnik Zbierania Kurzu (DPU) jest miernikiem najlepiej obrazującym efektywność urządzenia.

Przykład: Na podłodze rozsypano 100 g kurzu, a 75 g zostało sprzątniętych w czasie pracy nasadką (standardową szczotką), polegającą na 5 posunięciach w przód i w tył (w warunkach laboratoryjnych); oznacza to, że Wskaźnik Zbierania Kurzu (DPU) wynosi 75 proc. Wskaźnik Zbierania Kurzu (DPU) jest mierzony oddzielnie na dywanach i na podłogach twardych. Wartość, jaką wskaźnik osiągnie na dywanie i podłodze twardej określi Klasę Skuteczności Odkurzania dywanu i podłogi twardej.

Czy wprowadzenie etykiet w odkurzaczach coś zmieni?

Wprowadzenie etykiet w odkurzaczach powinno być bardzo przydatne, bo ułatwi porównanie produktów różnych marek i pozwoli na łatwiejsze podjęcie decyzji, który odkurzacz wybrać. Na etykietach znajdą się wybrane parametry odkurzacza (na każdej etykiecie ten sam zestaw parametrów), które klient będzie mógł porównać na wszystkich produktach, jakie go zainteresują. Etykieta przy każdym odkurzaczu będzie zawierać ten sam zestaw parametrów.

Jak będą wyglądały etykiety w odkurzaczach i jakie informacje się na nich znajdą?

Główną informacją zawartą na etykiecie będzie klasa efektywności energetycznej odkurzacza - w skali od A do G. Ponadto na etykiecie znajdą się też informacje o średnim rocznym zużyciu energii, poziomie hałasu, klasie skuteczności odkurzania dywanu i podłogi twardej oraz klasie reemisji kurzu.

Nowa etykieta odkurzaczymateriały prasowe

Czy odkurzacz o klasie A zapewnia najlepsze efekty sprzątania?

Odkurzacz o klasie A to wypadkowa wysokiej skuteczności odkurzania i niskiego zużycia energii. Szczegóły efektywności sprzątania pokazuje klasa skuteczności odkurzania - oddzielna dla dywanu (ikona na samym dole etykiety po lewej stronie) i podłogi twardej (ikona na samym dole etykiety po prawej stronie).

Czy jak odkurzacz ma niższą moc silnika to będzie trzeba dłużej odkurzać, by osiągnąć ten sam efekt?

Nie. Wprowadzając ekoregulację Unia Europejska postawiła nowe wyzwanie producentom - z jednej strony odkurzacze mają zużywać mniej energii (nie powinny więc odkurzać dłużej niż obecnie), z drugiej strony mają efektywnie sprzątać podłogi. Aby sprostać wyzwaniu i połączyć te dwa elementy, producenci muszą zastosować najnowsze technologie. Na przykład firma Philips stworzyła silnik o innowacyjnej konstrukcji, który jest bardziej wydajny i potrzebuje mniejszej moc by zapewnić efektywną siłę ssania. Dodatkowo w połączeniu ze specjalną technologią zastosowaną wewnątrz odkurzacza (AirflowMax  w odkurzaczach workowych i PowerCyclone w bezworkowych - obydwie technologie zapewniają niezmienną i efektywną moc ssania) oraz specjalną nasadką TriActive, odkurzacze Philips zapewniają najwyższą efektywność sprzątania przy mniejszym zużyciu energii.

Naprawdę nasadka odkurzacza ma wpływ na efektywność sprzątania?

Zdecydowanie tak. Jej kształt, sposób, w jaki przylega do podłogi, rodzaj zastosowanego włosia, kształt szczotek mają wpływ na to jak efektywnie zbierany jest kurz, czyli jaka jest skuteczność sprzątania.

Nowa etykieta odkurzaczymateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas