Okulary Navigation jak przewodnik dla niewidomych

Zaprojektowane przez Xu Guang-suo Navigation Glasses przypominają okulary, ale "widzieć" pomagają przez słowne wskazówki, które noszący usłyszy w słuchawkach. Połączenie wyposażonych w czujniki okularów z głośnikiem to urządzenie służące do opisywania otoczenia niewidomym. Tak, jakby o tym, co dzieje się dookoła, mówił im przewodnik.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo, więc Navigation ma badać otoczenie nie tylko na wprost osoby noszącej okulary, ale i w pozostałych kierunkach.

Wyposażone w zestaw czujniki urządzenie miałoby ostrzegać przed przeszkodami znajdującymi się z różnych stron. Informacje przekazywane są do słuchawek, które dyskretnie powiedzą użytkownikowi, na co uważać. Naprawdę można tu mówić o nawigacji, ponieważ okulary wyposażono w mikrofon do którego użytkownik ma wypowiadać pytania. Okulary z 360-stopniowym kątem widzenia mają dostarczać więcej informacji niż tradycyjna biała laska.

Na razie sprzęt to tylko koncepcja, ale być może pewnego dnia Navigation naprawdę trafią do niewidomych. Wystarczy spojrzeć na futurystyczny design, by zacząć wierzyć, że przyszłość należy do nich.

Reklama

Źródło informacji

gizmodo.pl
Dowiedz się więcej na temat: przewodnik | okulary | niewidomy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy