Papier przyszłości sprawi, że zobaczymy obrazy 3D
Naukowcy z HP, 3M oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz opracowali papier, który w różny sposób oddaje nadrukowany obraz, zależnie od tego, pod jakim kątem został oświetlony. Tak, jak... prawdziwe, trójwymiarowe przedmioty.
Technologia polega na wykorzystaniu papieru z tysiącami wgłębień. Zadrukowanie tych nierówności w niejednolity, pieczołowicie zaplanowany sposób umożliwia stworzenie obrazu zmieniającego się w zależności od kąta padania światła. Naszemu oku wydaje się, że przedmioty na kartce mają głębię, ponieważ zmieniają się dynamicznie.
Obecnie naukowcy nadal pracują nad prototypem, w którym zagłębienia są na tyle duże, że można je dostrzec gołym okiem. Obraz wydaje się więc "rozpikselowany", do tego jest czarno-biały. Zamiary są jednak ambitne - by dopracować technologię do perfekcji.
Gdyby udało się doprowadzić do tego, że na takim papierze powstawać będą na przykład odbitki kolorowych zdjęć, być może jeszcze przez kilka lat to, co namacalne, nie ustąpi całkowicie miejsca temu, co cyfrowe.
Druk 3D daje ogromne możliwości: