Poczuj się jak kierowca rajdowy
Lato zdecydowanie nas nie rozpieszcza. Zamiast jednak spędzać czas przed telewizorem, można spróbować wcielić się w kierowcę rajdowego. Na rynku gier pojawiło się wiele propozycji symulujących jazdę samochodem sportowym.
Zazwyczaj gry dają nam możliwości konfiguracji, możemy wybierać spośród wielu profesjonalnych samochodów rajdowych czy wyścigowych, a także decydować z jaką trasą przyjdzie nam się zmierzyć.
Ciekawą opcją jest również to, że możemy jeździć w różnych warunkach atmosferycznych, zatem poznamy specyfikę zarówno spalonych słońcem szutrów jak i mokrego od siąpiącego deszczu asfaltu.
I tak wchodząc w zakręt na pełnym gazie raz zostawimy za sobą tumany kurzu, raz wpadniemy w poślizg na mokrej, śliskiej nawierzchni. Całości dopełniają realistyczne odgłosy ryków silnika. To wszystko sprawia, że gry te w pełni oddają realizm Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata.
Jak na rajdzie
Rozgrywka symulacyjna jest dynamiczna, zmusza do podjęcia ryzyka, które nie za każdym razem się opłaca, ale jest potrzebne do osiągnięcia sukcesu.
Wydaje się, że jedną z wad może być słaby detektor kolizji, ale przy tylu plusach o tym jednym minusie możemy zapomnieć. Tym bardziej, że wirtualna rzeczywistość daje nam możliwość rozwijania na trasach zawrotnych prędkości i nie naraża nas na napotkanie fotoradaru, co najwyżej punktu kontroli prędkości i czasu. Ale w tym przypadku większa prędkość i lepszy czasu nie pociągają za sobą konsekwencji mandatu.
Tytułów dobrych gier wyścigowych jest wiele, bez wątpienia zaliczyć do nich można WRC FIA, Need For Speed, Gran Turismo, Colin McRae, F1 czy RBR. Lista oczywiście nie jest zamknięta i można byłoby wymienić jeszcze co najmniej kilka tytułów dobrych wyścigów.
Dobra gra, dobre akcesoria
Jeśli mamy już dobrą grę to czas na dobrą kierownicę. Możemy co prawda grać na klawiaturze lub na ipadzie, jednak nie oddaje to prawdziwego realizmu gry, kierownica świetnie się sprawdza szczególnie w grach symulacyjnych.
Wybierając urządzenie warto zwrócić uwagę na to, jakie są nasze oczekiwania. Dobry sprzęt to niemały wydatek, ale z pewnością każdy gracz go doceni. To właśnie kierownica w dużej mierze wpływa na komfort gry, a tym samym i satysfakcję z niej. Możemy polecić kierownice firmy Logitech, tu między innymi kierownicę Driving Force GT - to profesjonalne i precyzyjne urządzenie. Wydaje się, że jego największym plusem jest świetne sprzężenie zwrotne. W jej najnowszej wersji za pomocą jednego przycisku możemy zmienić balans hamulców, co dla fanów simracingu jest dużym ułatwieniem. Z kolei kierownica Logitech G27 Racing Wheel to towar z najwyższej półki - jakość wykonania zadowoli każdego estetę.
Koło kierownicy zbudowane jest na stalowej ramie i obszyte miłą w dotyku skórą. Pedały - w tym przypadku aż trzy (kierownica dodatkowo wyposażona jest w pedał sprzęgła) również są metalowe, w dodatku stawiają graczowi opór podobny do tego w prawdziwym samochodzie.
Lewarek zmiany biegów pozwala na błyskawiczną zmianę przełożeń skrzyni biegów. Podwójny silnik i przekładnia ślimakowa są w stanie niemalże wyrwać graczowi kierownicę z rąk, mnożąc tym samym niesamowite wrażenia z jazdy.
Jest to jednak sprzęt dla osób, które dobrze radzą sobie z grami zręcznościowymi i chcą spróbować czegoś ekstremalnie precyzyjnego. Wiarygodne zachowanie tego sprzętu zdecydowanie utrudnia rozrywkę, a tym samym stawia ją na bardzo wysokim poziomie.
Dla prawdziwych pasjonatów gier wyścigowych mamy jeszcze jedną propozycję - modułowy symulator do gier Play-Max. To stelaż, wyposażony w rajdowy fotel kubełkowy, który umożliwia zamontowanie kierownicy, pedałów i dźwigni zmiany biegów, tworząc tym samym statyczną konstrukcję nawiązującą swym wyglądem do standardów motoryzacyjnych.
Stelaż zapewnia doskonałe trzymanie kierownicy, dlatego nawet podczas dynamicznej i pełnej emocji jazdy nie będzie się ona ruszać.
Fotel jak w samolocie
Decydując się na symulator Play-Max możemy wybrać fotel, w który będzie on wyposażony - i tutaj zaczyna się prawdziwa zagwozdka. Możemy wybierać spośród klasycznych rajdowych foteli kubełkowych zbudowanych na lekkiej konstrukcji rurkowej i obitych materiałem przepuszczającym powietrze - te świetnie nadają się na długie maratony. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że w miejscach narażonych na przetarcia wyposażone są w skórzane wstawki.
Jeśli natomiast stawiamy na najwyższy komfort gry to warto zwrócić szczególną uwagę na fotele rozkładane - mechanizm regulacji oparcia pozwala na dopasowanie ich do sylwetki gracza. Specjalnie wyprofilowane oparcie zapewnia odpowiednie podparcie kręgosłupa, a dzięki temu wygodną pozycję podczas długich godzin gry. Poszczególne elementy stelaża można dowolnie regulować i tym samym bez problemu dopasować symulator do swojej sylwetki.
Wydaje się, że taki sprzęt zadowoli niejednego gracza. Teraz każda gra może stać się pasjonującym wyścigiem. I chociaż pogoda nas nie rozpieszcza, to okazuje się, że jest sporo możliwości profesjonalnej, pasjonującej, domowej rozrywki.