Polski start-up triumfuje na CES 2015
OORT, polski start-up z sektora internetu rzeczy, zdobył w ramach CES 2015 nagrodę Envisioneering Innovation & Design Award oraz został finalistą Bluetooth Breakthrough Award, znajdując się wśród takich firm, jak Microsoft czy Procter & Gamble, dzięki technologii, która pozwala sterować otoczeniem za pomocą jednej aplikacji i zamieniać istniejące urządzenia w inteligentne.
Podczas CES 2015 OORT zaprezentował swój system Smart Home sterowany przez aplikację mobilną oraz platformę cloudową, składający się z inteligentnych urządzeń, sensorów oraz beaconów, ale też smartwatchów i smartbandów. Jedną z wyjątkowych cech OORT jest to, że korzysta z dobrze znanego Bluetooth, ale w sposób, w jaki do tej pory tego nie robiono. Właśnie dzięki temu Bluetooth wybrał spośród 24000 firm zrzeszonych w swojej organizacji właśnie OORT jako jednego z kilku producentów, którzy dokonali przełomu w rozwoju tej technologii. - Obecnie użytkownicy, którzy chcą posiadać inteligentny dom czy mieszkanie, muszą wydać kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. OORT dostarcza bezprzewodowy system którym można sterować z dowolnego smartfona czy tabletu za ułamek tej kwoty. Nasze rozwiązanie jest uniwersalne i bardzo łatwe w użyciu - pozwala zarządzać całym domem lub biurem dzięki jednej aplikacji, sterując zdalnie światłem, urządzeniami elektronicznymi, a nawet lokalizując zaginione przedmioty - wytłumaczył Radek Tadajewski, CEO OORT.
Zaprezentowane rozwiązanie jest odpowiedzią na potrzeby użytkowników, ponieważ mogą oni zarządzać swoim domem dzięki smartfonom czy tabletom, które już posiadają, dzięki OORT SmartHub - sercu systemu, które koordynuje jego pracę i zwiększa zakres możliwości. W dodatku mogą oni dowolnie personalizować system, wybierając tylko te urządzenia, które są im potrzebne. Jeżeli zatem, ktoś chce, by na co dzień o poranku jego ulubiony ekspres przygotował za niego kawę, wystarczy mu inteligentne gniazdko - nie potrzebuje całego systemu. Co więcej, OORT oferuje własne urządzenia, integruje urządzenia innych producentów i współpracuje ze wszystkimi, które obsługują technologię Bluetooth smart.
Największym wyróżnikiem jest jednak to, że opracowana technologia pozwala zamieniać standardowe urządzenia w inteligentne, nadając im zupełnie nowe funkcje. Inżynierowie OORT zmodernizowali dziesiątki dostępnych na rynku urządzeń największych producentów, takich jak: ekspresy do kawy, gniazdka, wiatraki, rolety czy nawet bramy.
- Obecne możliwości pozwalają nam zmienić niemal każde urządzenie w inteligentne, nadając mu nowe funkcje. Posługując się przykładem, możemy nabyć ekspres do kawy dowolnego producenta w sklepie i zainstalować w jego układzie nasz system, zyskując tym sposobem np. sterowanie dzięki aplikacji mobilnej. Nie potrzebujemy do tego nawet dodatkowej dokumentacji technicznej, dzięki czemu współpracujemy już z producentami urządzeń elektronicznych z wielu krajów, pozwalając im dołączyć do świata internetu rzeczy, dzięki relatywnie krótkiemu procesowi implementacji - powiedział Tadajewski.
Obecnie OORT oferuje następujące inteligentne urządzenia:
- SmartFinder - lokalizator, który pozwala z łatwością znaleźć zagubione przedmioty. Wystarczy doczepić go do kluczy czy portfela, by aplikacja w smartfonie wskazała ich położenie. Dodatkowo użytkownik może wyzwolić w urządzeniu sygnał dźwiękowy.
- SmartSocket - gniazdko, które umożliwia zdalne włączanie lub wyłączanie podłączonych do niego urządzeń za pomocą aplikacji mobilnej. Pozwala na ustawianie schematów pracy oraz pomiar energii działających za jego pośrednictwem urządzeń.
- SmartLED - energooszczędna, żarówka sterowana standardowym przyciskiem lub smartfonem, która może świecić na 16 milionów kolorów.