RMF 24: Okna matowe na żądanie

​Cenisz sobie prywatność, ale nie lubisz zasłaniać okien? Najnowszy wynalazek naukowców z University of Cincinnati może ci się spodobać. Wymyślili oni tanią powłokę na szyby, która dynamicznie adaptuje się do warunków oświetlenia i może na żądanie matowieć, nie blokując jednak dziennego światła. Informacje na ten temat publikuje w czerwcowym numerze czasopismo "Applied Optics". Są szanse, że w domach z betonu będzie więcej wolnej miłości...

Nowe powłoki zapewniają prywatność nie blokując światła.
Nowe powłoki zapewniają prywatność nie blokując światła.materiały prasowe

Technologia opracowana na University of Cincinnati pozwala na połączenie funkcji, których nie zapewniają ani żaluzje, ani dotychczas produkowane inteligentne okna. Umożliwia równoczesne sterowanie przepuszczalnością świetlną, modyfikowanie temperatury barwowej światła i zmętnianie okna dla zachowania prywatności. Co ważne, złożona do opatentowania metoda wytwarzania takich warstw jest prosta i stosunkowo tania, umożliwia zarówno produkowanie okien o takich właściwościach, jak i dodawanie takiej warstwy do okien już istniejących. To znaczący postęp.

Według badaczy UC, powłoka nazwana Smart Window może na bieżąco modyfikować ilość światła wpadającego przez okna i dopasowywać jego temperaturę barwową do naszych oczekiwań. To efekt podobny do tego, jaki osiągamy, stosując przy sztucznym oświetleniu lampy fluorescencyjne o ciepłej lub zimnej barwie światła. Smart Window może też zmętnić szybę, wciąż zapewniając nam, że przepuści do 90 procent padającego na nią światła.

Dodatkowa funkcja Smart Window może pomóc lepiej kontrolować temperaturę w pomieszczeniu: w lecie warstwa może blokować promieniowanie podczerwone, nie dopuszczając do nadmiernego nagrzewania się wnętrza, zimą odwrotnie. Co ważne, wszystkie te funkcje można dowolnie mieszać, dopasowując je idealnie do aktualnych potrzeb użytkownika.

Przy konstrukcji powłok zastosowano technologie używane wcześniej do tworzenia e-papieru i wyświetlaczy popularnych urządzeń elektronicznych. Kluczowe znaczenie miało obniżenie kosztów. Są szanse, że na początkowym etapie cena takiego ekranu nie przekroczy 300 dolarów za metr kwadratowy.

RMF24.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas