Rosjanie znaleźli wodę na Księżycu 36 lat temu

Na Księżycu może znajdować się woda. To stwierdzenie staje się z biegiem lat coraz bardziej trafne. Co ciekawe, nasi wschodni sąsiedzi mieli na to mocne dowody już kilkadziesiąt lat temu.

Księżyc wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic
Księżyc wciąż skrywa przed nami wiele tajemnicAFP

W 1976 roku radziecki statek Luna wwiercił się w powierzchnię srebrnego globu na głębokość 2 metrów. Wydobył wówczas około 170 gramów materiału, który przywiózł na Ziemię. Podjęto wszelkie starania, aby cenna księżycowa gleba nie uległa zanieczyszczeniu, a wynik analiz był jak najbardziej wiarygodny. Badania wykazały, że 0,1 proc. materiału stanowi woda. Przełomowe odkrycie ukazało się w czasopiśmie "Geokhimiia" w 1978 roku. Niestety nie dotarło ono na zachód, gdzie NASA prowadziło poszukiwania na własną rękę.

Amerykańskie misje dostarczyły w sumie 300 kg księżycowego materiału. Wiele próbek zawierało wodę, jednakże naukowcy podejrzewali, że była ona tylko zanieczyszczeniem pochodzenia ziemskiego. Sądzono wówczas, że pył z naszego satelity uniemożliwiał szczelne zamknięcie pojemników. Wody szukano również na inne sposoby. W 1994 roku Clementine "bombardował" powierzchnię Księżyca falami radiowymi. Na podstawie analizy odbitych wiązek wykazano obecność życiodajnego płynu. Cztery lata później podobne wyniki uzyskał Lunar Prospector. W 2009 roku indyjski Chandrayaan-I znalazł kolejne dowody posługując się fotografią w podczerwieni.

W tym samym roku NASA przeprowadziła kolejny ciekawy eksperyment. Doprowadzono wówczas do kolizji w powierzchnią Księżyca pustej rakiety Centaur. Pędzący w prędkością 2 km/s statek utworzył krater o głębokości 4 i szerokości 25 metrów. Analiza wyrzuconego pyłu wykazała, że zawierał on około 5,6 proc. wody.

Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy Rosja, Chiny i Japonia przedstawili swoje plany eksploracji kosmosu. Jednym z kluczowych założeń jest w ich przypadku lądowanie na powierzchni Księżyca. Można się domyślać, że aktywne poszukiwanie wody będzie jednym z najważniejszych celów przyszłych misji. Jej obecność mogłaby okazać się niezwykle ważna w kontekście księżycowej bazy, o której marzą Rosjanie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas