Soczewki kontaktowe dla diabetyków

Obecne na rynku soczewki kontaktowe są coraz lepsze. Umożliwiają one nie tylko korekcję poważnych wad wzroku czy zmianę koloru tęczówek. Wkrótce mogą również ułatwić życie diabetykom.

Soczewka zmieni kolor, gdy wzrośnie stężenie cukru we łzach (Fot. Julia R.)
Soczewka zmieni kolor, gdy wzrośnie stężenie cukru we łzach (Fot. Julia R.)stock.xchng

Na świecie żyją miliony diabetyków, którzy regularnie muszą badać stężenie cukru we krwi. Niestety, najczęściej stosowana w tym celu metoda wiąże się z regularnym bolesnym nakłuwaniem. Naukowcy z Uniwersytetu w Akron znaleźli na to rozwiązanie, projektując czułe na zmiany stężenia glukozy we łzach soczewki kontaktowe.

Glukoza nie powinna być obecna we łzach, gdy jest prawidłowo metabolizowana. Czułe na cukier soczewki kontaktowe zmienią kolor, gdy wykryją nawet najmniejsze zmiany w stężeniu glukozy, alarmując tym samym pacjenta. Projekt "glikemicznych soczewek" był od 1999 roku opracowywany przez dr Juna Hu, chemika organicznego z Uniwersytetu w Akron.

Z soczewkami kontaktowymi czułymi na stężenie glukozy ściśle powiązana jest aplikacja na smartfony, która mierzy zmiany w odcieniu koloru tęczówki i informuje pacjenta o stężeniu cukru w jego krwi. Cała operacja jest bezbolesna i może być przeprowadzana dowolną ilość razy w trakcie dnia. Zanim jednak ujrzymy "glikemiczne soczewki kontaktowe" na półkach sklepowych, na pewno minie jeszcze trochę czasu.

Dr Jun Hu opowiada o swoim projekcie:

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas