Reklama

Winda kosmiczna gotowa w 2050 roku. Podróż potrwa tydzień

Idea budowy windy kosmicznej w coraz mniejszym stopniu dotyczy teoretycznych rozważań, a w coraz większym konkretnych działań, zmierzających do zbudowania takiego urządzenia. Japońska firma Obayashi Corp. przedstawiła plany budowy windy kosmicznej, która miałaby zacząć działać w 2050 roku.

Pomysł, by dostarczać na orbitę ładunki nie za pomocą rakiet, ale za sprawą gigantycznej, sięgającej w kosmos windy, nie jest nowy. Poza fantastyką naukową, jest rozważany przez najważniejsze agencje kosmiczne, które szacują, że rozwój technologii umożliwi budowę takiego urządzenia jeszcze przed 2030 rokiem.

Nico ostrożniej do zagadnienia podeszła japońska firma Obayashi Corp., która zaprezentowała projekt budowy windy kosmicznej, przewidując jej ukończenie na połowę tego wieku. Jak w wywiadzie dla "Daily Yomiuri" powiedział przedstawiciel Obayashi Corp., rozwój technologii sprawia, że ten plan doczeka się realizacji i "nie skończy się jak sen".

Reklama

Podobnie jak w innych projektach, Obayashi Corp. zakłada wykorzystanie węglowych nanorurek, dziesiątki razy wytrzymalszych od stali. Kluczowy element - stacja docelowa - znajdzie się na wysokości 36 tys. kilometrów. Kapsuła windy pomieści 30 osób i będzie się przemieszczać z prędkością około 200 km/h. Czas podróży został oceniony na około tydzień. Znacznie dalej niż stacja, na odległość 96 tys. kilometrów, będzie sięgać część windy z przeciwwagą.

Zdaniem przedstawicieli Obayashi realizacja projektu będzie zależeć od ceny nanorurek i od nawiązania współpracy z innymi firmami z całego świata.

Przedstawiając projekt Obayashi Corp. nie ogłosiła szczegółów, związanych z planami wykorzystania windy ani z infrastrukturą, jaka miałaby się znaleźć na stacji docelowej. Choć podano zbyt mało informacji, by można było pokusić się o ocenę projektu, to temat windy kosmicznej zaczyna powoli przybierać konkretniejsze, niż tylko sama ogólna idea, kształty.

Łukasz Michalik

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: winda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama