Chcą produkować wodę na Księżycu. Chiny chwalą się technologią
Marząc o zamianie Księżyca w stałą kosmiczną kolonię, musimy zapewnić tam stały dostęp do kilku kluczowych elementów, m.in. wody. I wygląda na to, że chińscy naukowcy znaleźli już patent na otrzymanie tego kluczowego zasobu z gleby naszego naturalnego satelity.

Naukowcy z kilku chińskich uniwersytetów i instytutów technologicznych opracowali technologię, która ma pozwolić na wydobywanie wody ukrytej w glebie Księżyca. Mogłaby ona posłużyć do przemiany dwutlenku węgla w tlen i chemikalia na paliwo, co zwiększyłoby szanse na przetrwanie na Księżycu i jednocześnie pozwoliło uniknąć wyzwań związanych z transportem zasobów z Ziemi.
Woda na Księżycu
Może to wydawać się zaskakujące, ale na Księżycu faktycznie jest woda. W ostatnich latach odkryto kilka źródeł wody księżycowej osadzonej w lodzie, który zlokalizowany jest głównie w stale zacienionych kraterach na biegunach Księżyca. A nie brakuje też dowodów, że znaleźć ją można również w innych miejscach np. ziarnach mineralnych.
Już chińska misja na Księżyc z 2020, Chang'e 5, pokazała, że Księżyc jest bogaty w ten istotny składnik życia. W jednej z próbek gleby księżycowej przetransportowanej na Ziemię zidentyfikowano zawartość hydroksylu i molekularnej wody.
Chińska technologia podboju Księżyca
Chińscy naukowcy opracowali proces, który wykorzystuje aktywność fototermiczną, przekształcając światło w ciepło. Przetestowali tę metodę na próbkach gleby księżycowej z misji Chang'e 5, a także na symulowanych próbkach księżycowych. Technologia fototermiczna jednocześnie wyciągała wodę z próbek i przekształcała CO2 w tlenek węgla (CO) i wodór, składniki, które można wykorzystać do produkcji paliw i tlenu do oddychania przez astronautów.
- Nigdy w pełni nie wyobrażaliśmy sobie "magii", jaką posiada księżycowa gleba. Największym zaskoczeniem był dla nas namacalny sukces tego zintegrowanego podejścia. Jednoetapowa integracja ekstrakcji księżycowej H2O i fototermicznej katalizy CO2 może zwiększyć efektywność wykorzystania energii oraz obniżyć koszty i złożoność rozwoju infrastruktury - stwierdził jeden z autorów badań, Lu Wang z Chińskiego Uniwersytetu Hongkongu w Shenzhen.
Oszczędność w kolonizacji Księżyca
Ta technologia może przede wszystkim ograniczyć koszty zaopatrywania astronautów, którzy tworzyliby kolonię na Księżycu. Według szacunków autorów badań wysłanie na Księżyc prawie czterech litrów wody może kosztować nawet 83 tysiące dolarów.
Niemniej na ten moment daleko jeszcze do tego, aby chińskie rozwiązanie ułatwiło tworzenie ludzkich baz na Księżycu. Chociaż technologia fototermiczna odniosła sukces na Ziemi, naukowcy twierdzą, że nadal istnieją potencjalne ograniczenia, które mogą utrudnić jej wykorzystanie na Księżycu. Czynniki takie jak drastyczne wahania temperatury, intensywne promieniowanie i niska grawitacja mogą stanowić wyzwanie dla ekstrakcji wody.
Wyniki badań nad technologią opublikowano na łamach czasopisma Joule.