Ziemia nie jest przygotowana na potężną aktywność Słońca

Mimo znacznego postępu techniki i wiedzy nasze możliwości przewidywania i - co ważniejsze - ochrony przed potężnymi słonecznymi burzami są niewystarczające.

Mike Hapgood z brytyjskiej agencji RAL Space w piśmie "Nature" ostrzegł niedawno, że nie jesteśmy dostatecznie przygotowani na to, co może przynieść maksimum słoneczne. Polegamy na swojej technologii w każdej właściwie dziedzinie życia - tymczasem jeden potężny wybuch na Słońcu może nas od niej w dużym stopniu odciąć. Zgodnie ze słowami naukowca, potężne burze słoneczne, których ryzyko rośnie w najbliższym czasie, mogą spowodować między innymi:

- uszkodzenia systemów nawigacyjnych satelitów i samolotów;

- zaburzenia działania nawigacji GPS;

- zakłócenia fal radiowych;

- przerwy w przesyle energii;

- zaburzenia urządzeń na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Łatwo sobie wyobrazić, co mogłoby to oznaczać dla przemysłu, komunikacji - a w konsekwencji gospodarki. Hapgood ostrzega, że naprawdę duża burza słoneczna spowodowałaby obecnie wielodniowy chaos. Ryzyko jest spore: do maksimum słonecznego nie zostało wiele czasu, co zaczyna być widoczne. 16 kwietnia nastąpił na Słońcu tak groźny wyrzut masy, jednak na nasze szczęście skierował się w stronę Marsa, a nie Ziemi.

Reklama

Kira

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Ziemia | naukowcy | Słońce | burze magnetyczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy