Reklama

Naukowcy z Olsztyna myślą o lesie na Marsie

Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego stworzyli projekt „Kapsuła nowego Życia”. Dzięki niemu będzie możliwe przekazanie warunków niezbędnych do uprawy roślin na Marsie – pisze serwis Polskie Radio.

Badania w ramach pomysłu "Kapsuła Nowego Życia" są prowadzone przez dwóch doktorantów. Wyniki pracy mogą przydać się nie tylko NASA, ale również ESA, a także społeczeństwom, które borykają się z problemem z dostępem do pożywienia. Według naukowców, kapsuła z warunkami do uprawy mogłaby pomóc zaaklimatyzować się wielu gatunkom roślin. W tym przypadku może chodzić o tak zwane uprawy hydroponiczne, czyli takie, które nie potrzebują gleby.

Naukowcy chcą stopniowo przystosować i rozwijać podstawowe rośliny takie, jak trawa czy drzewa. Izabela Świca, naukowiec z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie mówi, iż badania prowadzone w ramach "Kapsuły Nowego Życia" mogą finalnie przyczynić się do możliwości zasadzenia drzew na powierzchni Marsa.

Reklama

Czy to się uda? Tego jeszcze nie wiadomo.  Sam projekt opiera się o kapsułę, która porośnięta jest glonami żywiącymi się dwutlenkiem węgla. Rośliny prowadzą w niej swoje procesy służące do poprawy jakości gleby. 


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy