Airbus Defence and Space dostarczyła ważny element kapsuły Orion

Firma Airbus Defence and Space dostarczyła pierwszy testowy model strukturalny (STA) modułu serwisowego statku kosmicznego Orion do centrum badawczego NASA Plum Brook w Sandusky w stanie Ohio (USA). Sprzęt ten jest pierwszym z szeregu modułów serwisowych opracowanych i zbudowanych przez Airbus Defence and Space dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), których zadaniem jest zapewnienie napędu, zasilania w energię oraz centralnych elementów systemu podtrzymywania życia Orionowi.

Orion. Fot. Airbus Defence and Space
Orion. Fot. Airbus Defence and Space materiały prasowe

- Dostarczenie testowego modułu strukturalnego jest ważnym kamieniem milowym dla programu Orion oraz Airbus Defence and Space, pierwszego europejskiego dostawcy kluczowego systemu tworzonego na potrzeby amerykańskiej kosmicznej misji załogowej. Jestem bardzo dumny, że nieocenione doświadczenie naszych zespołów, oparte na udanych misjach automatycznych statków transportowych (ATV) zyskało uznanie i przyczyni się w przyszłych dziesięcioleciach do wysyłania załogowych misji w daleką przestrzeń kosmiczną - powiedział François Auque, dyrektor działu systemów kosmicznych.

Po wstępnych badaniach statycznych tej konstrukcji, przeprowadzonych w zakładzie Thales Alenia Space w Turynie, w centrum NASA odbędzie się seria badań dynamicznych koniecznych do zbudowania modelu lotnego modułu serwisowego (ESM) Oriona. Badania te symulują warunki takie jak obciążenia i naprężenia występujące podczas wystrzelenia. Wyniki badań posłużą też do określenia, czy wymagania strukturalne i masowe są zgodne z obliczeniami oraz czy moduł serwisowy spełnia normy NASA w zakresie bezpieczeństwa załogi. STA jest dokładną repliką modułu serwisowego Oriona, jednak bez jego funkcjonalności.

Jest to pierwszy raz, gdy Europa zaangażowała się w dostarczenie krytycznych elementów systemowych dla amerykańskiego projektu eksploracji odległej przestrzeni kosmicznej. W grudniu 2012 roku NASA oraz Europejska Agencja Kosmiczna uzgodniły dokonanie certyfikacji europejskiego modułu serwisowego wraz z nowym amerykańskim statkiem kosmicznym Orion. Moduł ten oparty jest na konstrukcji automatycznego statku transportowego (ATV) oraz na wnioskach wyciągniętych z jego eksploatacji. Statek ten również został skonstruowany przez firmę Airbus Defence and Space dla ESA, a jego przeznaczeniem było zaopatrywanie międzynarodowej stacji kosmicznej.

Fot. Airbus Defence and Space
Fot. Airbus Defence and Space materiały prasowe

Planowane jest wykorzystanie Oriona na potrzeby misji załogowych na Księżyc, asteroidy oraz do dalekich zakątków przestrzeni kosmicznej. Firma Lockheed Martin Space Systems opracowuje i buduje dla NASA kapsułę kosmiczną dla co najmniej czterech astronautów. Moduł serwisowy ESM będzie napędzać statek kosmiczny, zasilać go w energię oraz zapewni główne elementy jego systemu podtrzymywania życia.

Exploration Mission-1 będzie pierwszą zaplanowaną bezzałogową misją Oriona, w ramach której osiągnie on odległą orbitę wsteczną Księżyca, po czym nastąpi powrót na Ziemię. Celem tej misji jest nie tylko dowiedzenie możliwości statku przed wysłaniem go w załogową misję, lecz także uzyskanie kwalifikacji na potrzeby nowych rakiet systemu Space Launch System NASA. Następnie na rok 2020 planowane jest wystrzelenie Oriona w kosmos z astronautami na pokładzie w ramach misji Exploration Mission-2.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas