Astronomowie "pogłębili" Ultragłębokie Pole Hubble'a

​Naukowcom udało się jeszcze usprawnić najdalej sięgający obraz widzialnego wszechświata. Zawiera on 10 000 galaktyk, a niektóre z nich liczą nawet 13 mld lat.

"Pogłębione" Ultragłębokie Pole Hubble'a
"Pogłębione" Ultragłębokie Pole Hubble'aNASA

Ultragłębokie Pole Hubble'a (HUDF) to mozaika setek zdjęć wykonanych przez setki godzin obserwacji przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a między wrześniem 2003 a styczniem 2004 r.

Sfotografowany obszar to wycinek nieba w gwiazdozbiorze Pieca. Do momentu opublikowania Ekstremalnie Głębokiego Pola Hubble'a było to najdalej sięgające zdjęcie astronomiczne wykonane w świetle widzialnym.Najnowsza interpretacja zdjęcia HUDF jest owocem prawie trzech lat pracy zespołu astronomów z Institute of Astrophysics of the Canary Islands (IAC). Naukowcy "pogłębili" zdjęcie za pomocą techniki obrazowania zwaną ABYSS, która jest w stanie odwzorować właściwości powierzchni o niskiej jasności. Oznacza to, że pozwala ona wyciągnąć światło "utracone" z większych galaktyk, którego nie odnotowano przy wcześniejszych obserwacjach.Ciemnoszary kolor pokazuje nowe światło znalezione wokół galaktyk, a jaśniejszy szary służy do zobrazowania słabszego światła tła, które jest emitowane z ponad 100 mld gwiazd.- Wróciliśmy do archiwum oryginalnych obrazów, które dostarczył Kosmiczny Teleskop Hubble'a i ulepszyliśmy proces łączenia, dzięki czemu udało się nam uzyskać najlepszą jakość obrazu nie tylko dla bardziej odległych, mniejszych galaktyk, ale także dla największych obiektów - powiedział lider projektu, Alejandro S. Borlaff.Dzięki nowemu zdjęciu, astronomowie są w stanie pozyskać więcej informacji. Co ciekawe, wiele z największych galaktyk ma średnicę prawie dwa razy większą niż wcześniej sądzono.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas