Proste zmiany w codzienności mogą powstrzymać śmiertelny udar mózgu
Przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia i regularne badania profilaktyczne to filary walki z udarem mózgu w Polsce. Najnowsze badania wskazują, że nawet drobne zmiany codziennych nawyków, takie jak przyspieszenie kolacji czy ograniczenie soli, przynoszą realne korzyści zdrowotne.

Udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Co roku dochodzi aż do 90 tysięcy przypadków, a 30 proc. osób umiera w ciągu trzech miesięcy od wystąpienia udaru. Warto się więc edukować i zmieniać swoje nawyki, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych.
Małe nawyki, które dużo zmieniają
Stałe czynności, wykonywane każdego dnia, mogą znacząco wpłynąć na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca i udaru mózgu. Mamy możliwości obniżenia prawdopodobieństwa zachorowania, kontrolując takie aspekty jak pełnowartościowa dieta bogata w błonnik, regularny ruch, dobrej jakości sen i ograniczenie tytoniu i alkoholu.
Eksperci zalecają unikanie niektórych nawyków, które mogą stale zwiększać ryzyko wystąpienia udaru. Pierwszym z nich jest jedzenie kolacji w nocy. Okazuje się, że późne posiłki mogą zaburzać nasz rytm dobowy i negatywnie wpływać na ciśnienie krwi i metabolizm, co w dłuższej perspektywie nasila zagrożenie problemów sercowo-naczyniowych.
Okazuje się, że posiłek spożywany po godzinie 21 zwiększa ryzyko udaru w porównaniu ze zjedzeniem kolacji wcześniej. Warto również rozważyć wcześniejsze śniadanie, które ma na nas dobry wpływ, a późniejsze może odgrywać większą rolę w skłonności do udaru.
A jeśli po kolacji lubisz zrelaksować się na kanapie, zwłaszcza po długim dniu, mamy złe wiadomości. Spędzanie zbyt dużej ilości czasu na leniuchowaniu wieczorem, szczególnie jeśli masz pracę siedzącą, może zwiększać ryzyko udaru nawet w młodym wieku. Badania pokazują, że spędzanie ponad ośmiu godzin na oglądaniu telewizji, korzystaniu z komputera bądź czytaniu, czyni bardziej podatnym na wystąpienie udaru o ponad trzy razy.
Dobrą wiadomością jest to, że nawet niewielkie aktywności fizyczne są dla nas bardzo korzystne. Już 20-minutowy spacer pomaga w trawieniu i stabilizacji poziomu cukru we krwi, a to zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy. Zwiększenie tempa chodu daje jeszcze większe korzyści. Nie trzeba jednak biegać, aby dbać o swój organizm - szybki spacer wystarczy.
Sól jest jednym z głównych czynników ryzyka udaru, więc ograniczenie jej do 5 g na dobę (około jednej łyżeczki) jest istotną zmianą. Zamiast soli możesz wypróbować różne zioła i przyprawy, które zwiększą smak potrawy.
Udar to nie tylko problem starszych
Styl życia pełny stresu i braku ruchu sprzyja rozwojowi chorób również u młodych osób. Warto więc zadbać o siebie, bo profilaktyka jest lepsza niż leczenie. Regularne badania krwi, EKG, pomiary ciśnienia i poziomu cukru pozwalają wychwycić czynniki ryzyka jeszcze zanim dojdzie do tragedii.
Zasada FAST (Face, Arms, Speech, Time) pomaga w szybkiej ocenie zagrożenia:
- Face - opadnięty kącik ust,
- Arms - osłabienie ręki lub nogi po jednej stronie,
- Speech - bełkotliwa mowa,
- Time - natychmiast dzwoń po pomoc.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!