Bio-Pyramid, czyli jak zamknąć piramidę w kapsule
Pustynnienie, czyli proces przemiany terenów, które jeszcze niedawno były żyzne w pustynie, rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie na całym świecie. W trosce o odwrócenie jednego z największych współczesnych problemów ekologicznych, zespół amerykańskich projektantów zaprezentował odważną koncepcję Bio-Pyramid.
Bio-Pyramid to koncept nowoczesnego wieżowca, a raczej kapsuły, w której zamknięta jest piramida wybudowana w starożytnym Egipcie. Mimo iż projekt może wydawać się absurdalny, to takie podejście może mieć mnóstwo plusów.
Projekt "Bio-Pyramid: Reserving Desertification" zdobył honorowe wyróżnienie w ubiegłorocznej (2015) edycji konkursu Evolo Skyscraper Competition. Piramida została stworzona przez Davida Sepulveda, Wadę Moussę, Ishaana Kumara, Wesley'a Townsenda, Colina Joyce'a, Ariannę Armelli i Salvadora Juareza. Oaza jak Bio-Pyramid pozwala nie tylko na ochronę dziedzictwa kulturowego starożytnych Egipcjan, ale sprawuje funkcję swoistej szklarni. Wewnątrz szklanego kompleksu panuje odpowiedni mikroklimat do uprawiania rolnictwa, oczyszczania wody i pozyskiwania czystej energii.
Bio-Pyramid nie jest konceptem klasycznego budynku ze szkła i stali. Projekt działa jak biosfera, która może pomóc odmienić oblicze nie tylko Kairu, ale i całej Sahary.
Piramida o wysokości ok. 400 m miałaby być, jak opisują to sami projektanci, "żyjącą maszyną". Po wybudowaniu, cała strefa stanowiłaby niezwykłe muzeum połączone z laboratoriami badawczymi, uniwersytetem i parkiem rozrywki. Ciekawe czy wznosząc piramidy Egipcjanie przewidywali, że kiedyś będzie nam tak bardzo zależeć, by utrzymać je jak najdłużej w jak najlepszej kondycji.