Chińczycy byli w kosmosie przez 90 dni - wrócili na Ziemię
Chińscy astronauci wrócili na Ziemię po rekordowych 90 dniach spędzonych w kosmosie. To najdłuższa w historii misja załogowa z udziałem taikonautów i kolejny przełomowy moment dla chińskiego programu eksploracji kosmosu.
Zgodnie z przekazem agencji informacyjnej Xinhua, państwowej agencji prasowej Chińskiej Republiki Ludowej i najważniejszej w Chinach instytucji zajmującej się zbieraniem i przetwarzaniem informacji prasowych, trzech taikonautów (chińskich astronautów) wróciło do domu. Nie Haisheng, Liu Boming i Tang Hongbo spędzili 90 dni na stacji kosmicznej Tiangong. Ma ona budowę modułową, podobną do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Statek kosmiczny Shenzhou-12 w trzema taikonautami zadokował do modułu stacji zwanego Tianhe w czerwcu, rozpoczynając trzymiesięczną misję załogową. Rekord pobytu w kosmosie chińskich astronautów został pobity niemal trzykrotnie (wcześniejszy to 33 dni).Przez cały pobyt na stacji Tiangong, taikonauci wykonywali zadania, takie jak testowanie systemów recyklingu i zarządzania odpadami, weryfikacja systemów podtrzymywania życia, testowanie ramienia robotycznego czy testowanie nowych skafandrów podczas spacerów kosmicznych.
Pierwszy z nich odbył się w lipcu, a Boming i Hongbo zainstalowali na zewnętrzne części stacji nową platformę roboczą. Drugi spacer kosmiczny odbył się w sierpniu, podczas którego Haisheng i Bombing poprawili ustawienie kamery panoramicznej. Warto zaznaczyć, że wcześniejsze spacery kosmiczne z udziałem chińskich astronautów miały miejsce 13 lat temu.Taikonauci wrócili na Ziemię w dobrym stanie zdrowia w piątek 17 września i zostali przetransportowani samolotem do miejsca w Pekinie, gdzie będą odbywać kwarantannę. W 2022 r. planowane jest wystrzelenie dwóch mniejszych modułów, które dołączą do Tianhe na orbicie. Stacja Tiangong ma być gotowa pod koniec 2022 r.