Czy na Księżycu jest woda?
Ziemscy naukowcy poszukują wody poza Ziemią, bo ta ma stanowić element niezbędny co podtrzymania życia. Woda na Marsie kiedyś była obecna i okresowo występuje także dziś. A co z Księżycem?
Już przed rozpoczęciem misji Apollo na Srebrny Glob naukowcy spekulowali, że związki lotne - w tym woda - mogą gromadzić się w zacienionych obszarach biegunowych. Kiedy już przywieziono z Księżyca próbki gruntu, wykazano, że nie ma w nich wody. Najnowsze analizy wskazują, że ta drogocenna substancja może występować we wnętrzu Księżyca. Analizy spektroskopowe podczerwieni jednoznacznie wykazały obecność wody na powierzchni Srebrnego Globu.
Astrofizycy z Harvardu opracowali nową metodę wykrywania uwodnionej materii na Księżycu poprzez pomiar strumienia protonów uwalnianych z powierzchni globu. Jest on rejestrowany przez aparat CRaTer (Cosmic Ray Telescope for the Effects of Radiation) umieszczony na sondzie Lunar Reconnaissance Orbiter. CRaTer rejestruje protony wybijane z księżycowej powierzchni przez odległe promieniowanie kosmiczne. Naukowcy doszli do wniosku, że jeżeli na księżycowych biegunach faktycznie gromadzi się woda, to skan całego satelity powinien wskazywać na mniejszą ilość protonów stamtąd wybijanych.
Badania wykonane instrumentem CRaTer wykazały coś odwrotnego. Jest to najprawdopodobniej konsekwencją emisji cząstek wtórnych, które powstają w wyniku zderzeń cząstek uwalnianych pod powierzchnią Księżyca. Po dopracowaniu tej techniki, będzie można ją wykorzystywać do badania innych ciał Układu Słonecznego.