Dlaczego amisze żyją tak długo?

Amisze są znani z oryginalnego stylu życia. Unikają technologii i nowoczesnych udogodnień, żyją w zamkniętych społecznościach i korzystają z medycyny ludowej. Dlaczego zatem tak wielu amiszów bez poważnych chorób żyje do późnej starości?

U amiszów występuje mutacja genu SERPINE1
U amiszów występuje mutacja genu SERPINE1AFP

Okazuje się, że amisze mają interesującą przewagę genetyczną nad resztą ludzkości. Są oni obdarzeni niefunkcjonalną kopią genu znanego jako SERPINE1. Badania wykazały, że osoby odbarzone tym genem żyją aż o 10 lat dłużej. Co więcej, SERPINE1 chroni przed wieloma niefortunnymi skutkami ubocznymi starzenia, takimi jak cukrzyca. Zostało to potwierdzone przez badania opublikowane w "Science Advances" - w artykule przyjrzano się ortodoksyjnym amiszom z Indiany.

- Nie korzystają oni w ogóle z nowoczesnej medycyny, więc fakt, że dożywają prawie 85 lat jest niezwykły - powiedział dr Douglas Vaughan, specjalista od chorób sercowo-naczyniowych z Uniwersytetu Northwestern.

Ludzie od dawna szukają sekretów łagodniejszego starzenia się i długowieczności. Dzisiaj wydaje się, że genetyka może dostarczyć nam zupełnie nowe źródło młodości.

Naukowcy odkryli, że osoby z mutacją SERPINE1 mają średnio o 10 proc. dłuższe telomery od reszty społeczeństwa. Telomery są fragmentami DNA znajdującymi się na końcach chromosomów, które skracają się wraz z kolejnymi podziałami komórkowymi.

Amisze z Pensylwanii
Amisze z Pensylwanii AFP

Podczas gdy ludzie mający tylko jedną kopię SERPINE1 czerpią korzyści z długowieczności, osoby obdarzone dwiema kopiami genu nie mają tyle szczęścia. Cierpią z powodu obfitych krwotoków, które mogą skończyć się śmiercią. Nawet zwykłe skaleczenie może okazać się tragiczne.

Spośród 177 przebadanych amiszów, mutacja była obecna u 43 z nich. U pozostałych ludzi szanse na wystąpienie mutacji są niewielkie - tylko 1 na 70 000 osób spoza wspólnoty amiszów miała obecną mutację SERPINE1. Prawdopodobną przyczyną niezwykłego rozpowszechnienia genu wśród amiszów jest fakt, że mają oni tendencję do pozostawania w zamkniętych grupach i rzadko wiążą się z osobami z zewnątrz. 

Nauka BEZ fikcji: Jak przedłużyć sobie życie?Video Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas